A A A

europejskie dni dziedzictwa

Po raz kolejny wrześniowy weekend stał się czasem, kiedy w Muzeum Miasta Zgierza mówiono o dziedzictwie. Wszystko z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w Zgierzu obchodzono 10 września.

 

 

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. W związku z tym, tematem naszego spotkania stał się kościół farny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a właściwie historia wszystkich świątyń należących do tej parafii. O najstarszych dziejach tej świątyni opowiadał Adam Zamojski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Zgierza, natomiast dzieje nowożytne przedstawił Maciej Wierzbowski, emerytowany pracownik Muzeum, który od lat zajmuje się historią fary. Prelegenci w krótkiej prezentacji zmieścili 800-letnią historię istnienia zgierskiej parafii i opowiedzieli o czterech kościołach, które na wzgórzu, w centrum miasta budowane były od setek lat. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja dra inż. Marka Sitnickiego, wykładowcy na Łódzkiej Politechnice, dzięki której uczestnicy spotkania udali się w wirtualną wędrówkę po zakamarkach obecnej świątyni. Prelegent, który prowadził prace konserwatorskie kościoła pokazał zdjęcia z miejsc, które na co dzień są niedostępne dla mieszkańców: szczyt wieży, strop, rusztowanie hełmów wieży, czy zapierający dech w piersiach widok na miasto z samego wierzchołka zgierskiej fary. Ostatni akt spotkania z kościołem świętej Katarzyny nie mógł odbyć się nigdzie indziej, jak w jego wnętrzu. Tam po krótkim spacerze, na gości czekał Paweł Krawczyk z fundacji Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M. Pan Krawczyk opowiedział o jednym ze skarbów świątyni, a mianowicie o arcydziele jakim jest obraz „zgierskiej Madonny". Sprowadzony on został do Zgierza z pałacu w Skierniewicach i przez kilkaset lat zdobił wnętrza naszego kościoła. Jednak w latach 70. decyzją najwyższych władz kościelnych został przeniesiony do katedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie do dnia dzisiejszego jest częścią kaplicy literackiej. Była to również doskonała okazja do prezentacji jego kopii, która ma zawisnąć w nawie bocznej, w kaplicy Matki Boskiej, po jej remoncie.

Kolejne Europejskie Dni dziedzictwa już za rok, jednak wcześniej czeka na Państwa wiele innych, ciekawych wydarzeń organizowanych przez Muzeum Miasta Zgierza, na które zapraszamy.

.