A A A

boruta nagrodakultura

fot. Urząd Miasta Zgierza

Zespół Zgierskie Jeżyki, Zespół Tańca Nowoczesnego K2, Młoda Grupa Zespołu Pieśni i Tańca Boruta, Dom Kultury "SEM" i Agnieszka Pawiak-Kaczmarek otrzymali tegoroczne nagrody Prezydenta Miasta Zgierza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz szczególne zaangażowanie w prace na rzecz kultury.

  • W kategorii artysta profesjonalny:

Agnieszka Pawiak-Kaczmarek - artystka ukończyła studia w Instytucie Plastyki Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej uzyskała w pracowni prof. Ryszarda Osadczego w 1994 roku. Od 1994 roku pracuje jako nauczycielka plastyki, od 2015 r. jako instruktor plastyki w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów „Młyn". Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Częstochowie, Łodzi, Rzeszowie, Lęborku, Gdańsku, Krynicy itd. Swoje prace prezentowała podczas wystawy „Cztery plus cztery" w galerii „ART" w Glauchau i podczas wystawy zbiorowej Polscy Artyści Dzieciom - w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Jest wnuczką Jerzego Wieczorka. Godnie kultywuje tradycje artystyczne oraz społeczne swojego Wielkiego Dziadka. Na szczególną uwagę w działalności artystycznej Pani Agnieszki zasługuje społeczna postawa edukacyjna wobec dzieci i młodzieży.

  • W kategorii artysta amator:

„ZGIERSKIE JEŻYKI” - zespół  składa się z pięciu uczniów (zgierzan) Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zgierzu.  Zespół w 2015 roku zdobył: I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Rzeszowie, I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Akordeonowym w Mławie, I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Kameralnych w Stalowej Woli, III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Solcu Zdroju, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Akordeonowej we Wrocławiu. Ponadto w 2016 roku: II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Mławie, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Kluczborku. Zespół prezentuje z bardzo dobrym skutkiem wysoki poziom artystyczny. Ogromnym sukcesem było zdobycie I nagrody w Ogólnopolskich Przesłuchaniach organizowanych przez Ministerstwo Kultury.  Zespół dał wiele koncertów, również na terenie miasta.

ZESPÓŁ TAŃCA NOWOCZESNEGO K2 - zespół od 17 lat działa w Spółdzielczym Domu Kultury „SEM”. W tym czasie zdobył szereg na gród na festiwalach w kraju i zagranicą. Występował w Teatrze Roma”, „Buffo” w Warszawie, zdobył główną nagrodę w Bauska – Łotwa, w Primorsku – Bułgaria – i w Essen. Zespół reprezentował Miasto w różnych wydarzeniach o zasięgu poza miejskim. W tej chwili zespół działa w trzech podgrupach: Małe K2, K2 – Junior, K2 - Kadra, zespół liczy 65 tancerzy dziecięcych i młodzieżowych. Zespół prezentuje bardzo dobrą formę artystyczną, w ostatnim roku zdobył: I miejsce – K2 – Junior – Zgierskie Spotkania Taneczne „Drgania Przestrzeni”, III miejsce – K2 – Kadra -  Zgierskie Spotkania Taneczne „Drgania Przestrzeni”, II miejsce – K2 Junior –konkurs w Oświęcimiu, III miejsce – K2 Kadra – konkurs w Warszawie, I miejsce- K2 – Junior – konkurs w Bełchatowie, III miejsce – K2 Kadra - konkurs w Bełchatowie.

MŁODA GRUPA ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA BORUTA - grupa dziecięca Zespołu Pieśni i Tańca „Boruta" powstała w grudniu 2004 roku. Młoda Boruta - bo tak zgierzanie mówią na tę grupę - reprezentuje nasze miasto oraz kulturę ludową podczas wielu imprez miejskich takich jak:  Święto Miasta Zgierza, Zgierski Kaziuk, jarmarki, wielokrotnie występowała dla Zgierskich Seniorów, brała udział w akcjach charytatywnych np. Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Ponadto działalność tej grupy nie ogranicza się do koncertowania wyłącznie w naszym mieście. Grupa dziecięca reprezentowała Zgierz także poza granicami naszego miasta, m.in. w Łodzi, Supraślu podczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu Kanton, w Kupiszkach na Litwie, Festiwalu EI'RO w Keżmaroku na Słowacji. Jak na tak młodych artystów mogą poszczycić się szerokim zakresem działalności. Trenują pod czujnym okiem kierownika artystycznego i choreografki Zdzisławy Kotulskiej-Hofmokl ucząc się kroków podstawowych, układów tanecznych, elementów strojów ludowych oraz polskiej tradycji, kultury i obrzędowości.

  • W kategorii podmiot realizujący zadania w zakresie kultury:

SPÓŁDZIELCZY DOM KULTURY „SEM” - istnieje od 40  lat. Na terenie Miasta zawsze zaznaczał się swoja odrębną działalnością: od największej pracowni tkaniny artystycznej, poprzez modelarnie i kluby Muzyki Młodzieżowej lub Klubu Młodych Twórców „Piąte Koło”. Obecnie formą wiodącą jest taniec: działa 9 zespołów tanecznych (około 170 dzieci i młodzieży), koła plastyczne i szachowe, aerobic, lektoraty i Klub Seniora „Złoty Liść”. Spółdzielczy Dom Kultury „SEM” jest organizatorem Ogólnopolskich Zgierskich Spotkań Tanecznych „Drgania Przestrzeni”, w tegorocznej IX edycji wzięło udział ok. 1000 tancerzy. Od 38 lat podczas Święta Miasta Zgierza zawsze jest przygotowywana wystawa Przeglądu Twórczości Plastyków Amatorów Zgierza i Powiatu Zgierskiego, wystawiane są prace ponad 50 twórców. Zespoły taneczne zdobywają główne nagrody w festiwalach tanecznych zagranicznych oraz krajowych. Spółdzielczy Dom Kultury „SEM” organizuje też koncerty charytatywne na rzecz Hospicjum, chorych dzieci. W ciągu 40 lat działalności placówka nigdy nie ograniczała dostępu do zajęć – działalność jest otwarta dla wszystkich zgierzan.

.