A A A

nocmuzeow2016Tegoroczna jubileuszowa 10. Zgierska Noc Muzeów odbędzie się 14 maja w sobotę. W programie oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych przewidziane są atrakcje przygotowane specjalnie na tę wyjątkową noc – koncert, spotkania z artystami, prezentacje i pokazy. Zgierska Noc Muzeów organizowana jest przez Muzeum Miasta Zgierza, współtworzą ją także Park Kulturowy Miasto Tkaczy i Centrum Konserwacji Drewna.

Program imprezy:

Godz. 17:00 Otwarcie wystawy czasowej „Wieczorkowie – Trzy Pokolenia”
W ramach cyklu Zgierskie Sagi Artystyczne w Muzeum zostanie zaprezentowany dorobek twórczy Rodziny znanego, zgierskiego artysty – Jerzego Wieczorka. 

Godz. 18:00 Otwarcie wystawy czasowej „Opakowanie zastępcze – życie codzienne w PRL”
Wystawa prezentować będzie pamiątki związane z życiem codziennym w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. 
Ekspozycja zostanie zaaranżowana w sposób kojarzący się z pop-kulturą i hasłem „bareizm”, jako nawiązanie do reżysera Stanisława Barei i jego filmów ośmieszających realia życia w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. 

Godz. 19:00 Koncert Martyny Jakubowicz
Jedyna w swoim rodzaju wykonawczyni ballad, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego najlepszego rocka. Sama komponuje większość swoich utworów. Jej piosenki są ciepłe, delikatne i refleksyjne, oparte na kobiecych emocjach, uczuciach i potrzebach. Zadebiutowała w 1977 roku od tamtej chwili regularnie koncertuje. Tworzyła u boku zespołów Robotnik Sezonowy, Oddział Zamknięty oraz Krzak. W 1983 roku w krakowskim Teatrze Stu zarejestrowała swój debiutancki album „Maquillage”. Pochodzący z niego utwór „W domach z betonu nie ma wolnej miłości” stał się w krótkim czasie wielkim przebojem. W nagraniu tej piosenki Jakubowicz pomagali tacy muzycy jak Ryszard Skibiński, założyciel zespołu Kasa Chorych, czy Andrzej Nowak, muzyk grupy TSA. 

Godz. 20:30-23:00 Nocne zwiedzanie ekspozycji:
„Kruszówka – wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku”
„Dziecięcy świat – zabawki z dawnych lat” (wystawa mieści się w budynku Parku Kulturowego – Miasto Tkaczy, ul. Narutowicza 5)
„Wieczorkowie – Trzy Pokolenia”
„Opakowanie zastępcze – życie codzienne w PRL”


Park Kulturowy – Miasto Tkaczy, ul. G. Narutowicza i ks. Sz. Rembowskiego:

Godz. 20:00-23:00 Nocne zwiedzanie ekspozycji (Dom Turysty, ul. Narutowicza 5):
„Decoupage i nie tylko” – wystawa AleksandryDomańskiej spotkanie z artystka
„Tam i Tu” – wystawa Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Fotografików
„Jan Potocki między Innymi” – pokonkursowa wystawa plastyczno-filozoficzna uczniów zgierskich szkół spotkanie z autorem wystawy

(Dom Tkacza, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1):
„Muzeum miejsca”, wystawa eksponatów z epoki i prezentacja filmu o historii Zgierza i procesie rewitalizacji Parku Kulturowego – Miasto Tkaczy.

Godz. 21:00 - 23:00 Prezentacja i pokaz konserwacji mebli zabytkowych w Centrum Konserwacji Drewna (ul. G. Narutowicza 6)
„Dawne meble opowiadają swoje historie - style, materiały, techniki, konserwacja, sławni właściciele”

Tej nocy nie zmrużysz oka!
Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach związanych z Jubileuszową edycją Zgierskiej Nocy Muzeów będzie bezpłatne.

.