A A A

kinedok

KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego. 24 marca o 18.30 w Klubie AgRafKa odbędzie się pierwszy pokaz - zaprezentowany zostanie film "Bracia w muzyce".

Pokazy organizowane będą cyklicznie w każdy trzeci czwartek miesiąca. - Zaczynamy z przytupem, czyli filmem o tematyce muzycznej, gdzie rockowe brzmienie miesza się z dźwiękiem folkloru rodem z Transylwanii - mówi Anka Perek (Klub AgrafKa). Głównym bohaterem filmu „Bracia w muzyce” jest folkowy muzyk János Csík dochodzący do zdrowia po wypadku samochodowym, z którego cudem uszedł z życiem. Nagrywa on cover piosenki Tibora Kissa, gwiazdy popu, który właśnie wrócił z odwyku. Wkrótce cały naród śpiewa utwór, który staje się największym przebojem ostatniej dekady na Węgrzech. Film został wyprodukowany w 2015 roku, wyreżyserował go Balász Lévai. - Serdecznie zapraszamy na bezpłatną projekcję. A dodatkową zachętą niech będzie niespodzianka muzyczna przygotowana przez zjednoczone siły MOK i Agrafki - zachęcają organizatorzy.

Projekt KineDok jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

KineDok zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę i Norwegię. W ramach tego projektu nieodpłatnie dla publiczności będą pokazywane wybrane przez ekspertów KineDok europejskie filmy dokumentalne z wszystkich krajów partnerskich. Zobaczymy filmy laureatów polskich festiwali takie jak „Efekt domina” Eweliny Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Toto i jego siostry” Alexandra Nanau, „6 kroków” Bartosza Dombrowskiego, festiwali europejskich: „Na zakręcie” w reżyserii Gábora Hörchera, „Ameryka” w reżyserii Jana Foukala, „Nora” Jiříego Stejskala ale też filmy zupełnie nowe, pokazywane w Polsce po raz pierwszy: „Matki i córki” Ivany Hucíkovej , „Mój świat” Terezy Michalovej, „Mój ojciec bankier” Ievy Ozoliny, „Pięściarka” Mihai Dragolea i Radu Mocanu „Dobrze mi z Tobą” Evy Kralević, „Bracia w muzyce” Balázsa Lévai, „Rodzeństwo” Frode Fimland, „Wyspa Niedźwiedzia” Eddy Grjotheim i Inge Wegge. Wszystkie pokazywane tytuły to produkcje z lat 2014 i 2015, prezentowane zatem będzie najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.

„Filmy dokumentalne najlepiej portretują otaczającą nas rzeczywistość, nie stawiają diagnoz, zadają pytania, wzruszają i oburzają. Ale dostęp do nich jest ograniczony, syci się nimi widownia kilku festiwali w Polsce. W ramach cyklu prezentacji KineDok mieszkańcy dwudziestu pięciu polskich miast będą mogli zapoznać się z najnowszą twórczością europejskich dokumentalistów” – podsumowuje ideę projektu Krzysztof Gierat, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej. W wybranych 25 miastach w całej Polsce będą odbywały się projekcje w ramach KineDok. Zgierscy miłośnicy kina z pewnością nie przegapią szansy obcowania ze sztuką filmową na najwyższym poziomie. 

.