A A A


Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet prezentujemy wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. prof. T. Kotarbińskiego w Łodzi, Filia w Zgierzu, kilka pozycji książkowych o kobietach właśnie. Różne spojrzenia, różnorodna tematyka, a wszystko godne polecenia - i to każdemu.

(Opisy ksiażek przygotowała pani Barbara Kowalewska z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej).

Lynda Madaras, Na miejsca gotowe, wzwyż! „Co się dzieje z moim ciałem?” Książka dla młodszych dziewcząt. Warszawa, Wydaw. W.A.B. 2009

Autorka w ciepły i zabawny sposób zwraca się do dziewcząt, by przybliżyć im wszystko to, co wiąże się z nowym, tajemniczym i ekscytującym etapem w ich życiu – dojrzewaniem. Oswaja dziewczynkę z jej ciałem i daje wiele praktycznych rad. Nie unika nawet najtrudniejszych tematów. Książka adresowana jest do dziewczynek od dziesiątego roku życia i ich rodziców. Dzieciom pozwoli rozwiać obawy, które biorą się z niedomówień, rodzicom ułatwi rozmowę „o tych sprawach”. Wcześniejsze książki tej autorki: „Co się dzieje z moim ciałem? Książka dla chłopców” i „Co się dzieje z moim ciałem? Książka dla dziewcząt” były zalecane do szkół przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich umieściło je na liście ”Najlepszych książek dla młodych dorosłych”.


Bogdan Wojciszke, Kobieta zmienną jest. Gdańsk, GWP 2009.

Bogdan Wojcieszke, lekko i humorem pokazuje jak dalece nasze powszechne wyobrażenia o ludzkiej naturze mogą być zgodne z psychologiczną wiedzą, za którą stoją naukowe badania i eksperymenty . Czy kobieta jest zmienna? Czy miłość niejedno ma imię, a szczęście zależy od nas samych? Czy naprawdę kto z kim przestaje, takim się staje? Autor opowiada o kobietach i mężczyznach, o tym co ich różni i co upodabnia do siebie, o uczuciach i szczęściu, a szczególnie o miłości i bliskich związkach. Poszczególne rozdzialiki można czytać w dowolnej kolejności – są one uporządkowane tylko alfabetycznie.

{Cyt}:„Wiemy dobrze z reklam że staropolski okrzyk radości i zachwytu brzmi: WAW! Ale cóż to właściwie znaczy? Problem rozwikłała amerykańska psycholog Alice Eagly – WAW znaczy po prostu Women Are Wonderful (kobiety są cudowne)…”

John Gray, Dlaczego Mars zderza się z Wenus. Poznań, Rebis 2008.

Kiedyś Marsjanie i Wenucjanki żyli w oddzielnych światach. Jednak współcześnie ich relacje stały się bardziej skomplikowane .Współczesne kobiety, dzięki równym prawom, wyższemu wykształceniu, wyzwoleniu seksualnemu i większej niezależności finansowej, mają znacznie większe niż kiedykolwiek możliwości stworzenia sobie satysfakcjonującego życia, ale w rezultacie wszyscy w domu stają się bardziej zestresowani. Autor przedstawia sposoby radzenia sobie ze stresem, uświadamia różnice związane z płcią, wynikające z budowy naszego mózgu i i przyjemności płynące z kochania i akceptowania partnera i partnerki takimi, jacy są. Mars i Wenus krążą wokół Słońca w harmonii po własnych orbitach i to samo muszą robić kobiety i mężczyźni, by trwała między nimi nieustająca miłość. John Gray to ekspert w dziedzinie związków międzyludzkich i autor kilkunastu światowych bestsellerów. Ogromną popularność przyniósł mu tytuł: „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” – w ciągu ostatnich kilkunastu lat najlepiej sprzedająca się książka o związkach damsko-męskich.

Ewa Nowak, Bardzo biała wrona. Warszawa, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o. o. 2009.

Natalia, miła, spokojna dziewczyna, poznaje Norberta – pozornie sympatycznego chłopaka z dobrej muzycznej rodziny. Ich związek jednak z każdym dniem staje się coraz bardziej mroczny. Skąd bierze się przemoc? Jak to się dzieje, że zamiast wielkiej miłości przychodzi gorycz i rozczarowanie? „Biała wrona” podejmuje temat niezwykle poważny. Autorka wskazuje całą masę symptomów, które w zdrowym związku dwojga ludzi pojawić się po prostu nie mogą. Każda dziewczyna, która marzy o prawdziwym uczuciu, powinna po tę powieść sięgnąć. Książka jest dziesiątą powieścią autorki w cyklu adresowanym do młodzieży. Ewa Nowak publikuje także opowiadania i felietony na łamach czasopism: „Cogito”, „Victor Gimnazjalista, „Victor Junior”, „Edukacja Twojego Dziecka”.
Katarzyna Grochola, Przegryźć dżdżownicę. Kraków, Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o. 2010.
"Przegryźć dżdżownicę" jest powieścią która celnie i pięknie opisuje rozstanie. Tematyka książki jest niezmiernie ciekawa i aktualna. W otaczającym nas świecie spotykamy się na co dzień z różnymi przejawami zdrady i zazdrości, od której nie są wolne żadne środowiska. Autorka za pośrednictwem swojej bohaterki Joanny wprowadza nas w bogaty emocjonalny świat kobiety. Kiedy wszędzie dookoła mężowie zdradzają żony, żony mężów zwykły obserwator jest szczęśliwy, że jego taka sytuacja nie dotyczy , ale czy na pewno tak jest ? Asia przeżywa dramat uczuciowy. Konsekwencją wybaczenia jest wspólne życie, w którym ta trzecia będzie zawsze obecna. Pojawiają się trudne pytania, na które brak odpowiedzi.
Co znaczy przebaczyć? Jak zapomnieć, nie myśleć, zacząć od nowa?
Książka napisana z humorem, nadaje się na niedzielną sjestę po obiedzie.
Katarzyna Grochola to najpoczytniejsza polska pisarka ostatnich lat, autorka bestsellerowych powieści, opowiadań, sztuk teatralnych i telewizyjnych, współautorka scenariuszy seriali "M jak miłość" i "Na dobre i na złe".

Hanna Samson, Pokój żeńsko-męski na chwałę patriarchatu. Warszawa, Wydawnictwo Inanna, 2006.

Nowa książka Hanki Samson Pokój żeńsko-męski na chwałę patriarchatu to znakomita kontynuacja bestsellera Wojna żeńsko-męska i przeciwko światu. Pokój... jest, prowokacyjną i niepokojącą opowieścią o tym, że nawet największa miłość może skorodować w patriarchalnym małżeństwie. Śmiała obyczajowo i sentymentalna. Niewinna i prowokacyjna. Smutna i śmieszna. Jej bohaterka, Barbara Patrycka, jest kobietą w pewnym wieku, której udało się zrobić oszałamiająca karierę medialną, a nawet znaleźć męża. Ale czy uda jej się być żoną i pozostać sobą? Akcja toczy się szybko, jak w najlepszej powieści sensacyjnej, ale ofiara wydostaje się z pułapki tuż przed ostatecznym ciosem. Samson po raz kolejny udowadnia, że jest znakomitą obserwatorką otaczającego nas świata i z niezwykłym poczuciem humoru opisuje absurdy naszej rzeczywistości. Świetna zabawa dla inteligentnego czytelnika.

Hanna Samson zadebiutowała w 1996 roku powieścią psychologiczną „Zimno mi mamo”. Kolejne jej powieści to: „Pułapka na motyla”, „7 opowiadań o miłości jedno inne”, „Miłość reaktywacja.W roku 2005 opublikowała głośną „Wojnę żeńsko-męską i przeciwko światu”, będącą kpiną z naszej opętanej seksem i testosteronem kultury.

 

 

.