A A A

muzeum lunety

W Muzeum Miasta Zgierza otwarto wystawę "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych", która przyjechała do naszego miasta z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wsród muzealiów znajdują się druki mówiące o odkryciach Galileusza oraz repliki lunet i teleskopów.

Wystawa przedstawia za pomocą cennych muzealiów (wśród nich druki z XVII wieku mówiące o odkryciach Galileusza, lunety z wieku XVIII, czy XIX wieczne koło południkowe, czyli specjalny teleskop do wyznaczania czasu) oraz modeli i replik, (których można dotknąć i sprawdzić ich działanie) rozwój astronomii na przykładzie najważniejszego dla tej dziedziny nauki przyrządu czyli lunety, później teleskopu.

Z racji na swój temat, który wymaga otwartego, czystego nieba, a nie sal muzealnych można przeprowadzić mniej eksperymentów niż na zeszłorocznej ekspozycji "Nauki dawne i niedawne", jednak na pewno ucieszy wszystkich fanów spoglądania w niebo i tych, którzy są po prostu ciekawi świata. Na tych, którzy jeszcze nigdy w lunety i teleskopy nie patrzyli czeka sztuczne stanowisko astronomiczne, które daje namiastkę wielkiej przygody z astronomią.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Muzeum Miasta Zgierza do 9 marca. Bilety: ulgowy 4 zł, normalny 8 zł

O wystawie opowiedział Maciej Rubacha ze zgierskiego Muzeum:

(8:18)

.