A A A

muzeum luneta

Do zgierskiego Muzeum przyjedzie kolejna ekspozycja zorganizowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kosmiczna wystawa skierowana jest do widza w każdym wieku. Wernisaż "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych" odbędzie się 15 stycznia 2016 r. o 17.00.

Ekspozycja prezentuje ewolucję lunety – jednego z najważniejszych przyrządów naukowych w dziejach. Tematyka wystawy zaprezentowana jest w niezwykle ciekawy sposób. Zwiedzający dowiedzą się jakimi narzędziami obserwowali Kosmos m.in. Galileusz i Kopernik. W Muzeum pojawią się takie przyrządy jak astrolabium, torquetum czy triquetrum, a także fotometry, spektroskopy czy kamery CCD i model teleskopu Hubble´a. Dzięki licznym eksponatom i materiałowi ilustracyjnemu w postaci grafik, obrazów i druków zwiedzający lepiej zrozumie zasady działania i sposoby użycia teleskopów.

Ekspozycja jest interaktywna, zwiedzający będą mieli możliwość samodzielnie dokonywać obserwacji przez teleskopy, śledzić zachowanie się promienia świetlnego między soczewkami, a nawet budować lunety typu Galileusza czy Keplera. 

Minęła już era, w której astronom dokonywał nowych odkryć spoglądając na niebo przez okular lunety, czy teleskopu. Dziś każdy może obserwować kosmos siedząc wygodnie w fotelu  przed monitorem komputerowym.  Dokładną historię tego niezwykłego procesu będzie można poznać, przychodząc na wystawę.

Ekspozycja „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” została zorganizowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa, po raz pierwszy została zaprezentowana w Krakowie w 2009 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii w Polsce, otrzymując zasłużony tytuł najlepszej wystawy tego roku. W Muzeum Miasta Zgierza ekspozycja będzie czynna do 9 marca 2016 r. Zapraszamy, wstęp podczas wernisażu (15.01.2016) będzie bezpłatny!

.