A A A

jadwiga skwarek

W tym roku Spółdzielczy Dom Kultury "SEM" obchodzi swoje 40-lecie. W początkach działalności w latach 70. zostały utworzone kluby, koła zainteresowań, pracownie, z których najbardziej znaną była pracownia tkanin artystycznych. Od lat 90. formą wiodącą w SEM-ie stał się taniec. O ewolucji domu kultury na Osiedlu 650-lecia opowiedziała Radiu EZG Jadwiga Skwarek, dyrektorka SDK "SEM".

Budynek "SEM-u" powstał w roku 1971 roku. Od początku całe piętro przeznaczone było na rzecz domu kultury. - W momencie powstania placówki było nastawienie na pracownie dla ludzi, którzy chcieliby skorzystać z np. modelarni, którzy chcieliby spędzać wolny czas i realizować swoje pasje - opowiada Jadwiga Skwarek. Był klub seniora i klub turystyczny. Przez wiele lat w SEM-ie gościło wiele gwiazd polskiej sceny artystycznej. - Była Danuta Rinn, Sława Przybylska, Irena Santor, Marek Grechuta, Krystyna Prońko, Jan Pietrzak i wielu innych - wylicza dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury.

W okresie transformacji istniało ryzyko, że salę widowiskową w SEM-ie przeorganizuje się na boksy handlowe. To przyczyniło się do postawienia w domu kultury na nowy temat - Nastała moda na taniec, zatrudniliśmy choreografa, tworzyliśmy nowe grupy i tak to się właściwie potoczyło - wspomina Jadwiga Skwarek.

Rozmowa Iwony Hulewicz z Jadwigą Skwarek

(10:35)

Obecnie dwa główne wydarzenia organizowane przez SDK "SEM" to Drgania Przestrzeni i Przegląd Twórczości Plastyków Amatorów, które mają charakter ogólnopolski. W placówce działa wiele grup tanecznych, skupiających kilkadziesiąt młodych osób.

.