A A A


(fot. Emil Gontar)

Czwartek, 24 lutego, godzina 16.45. Wchodzę do Muzeum Miasta Zgierza. Od samego wejścia witają mnie podekscytowani gospodarze instytucji. W końcu nie codziennie można chwalić się wystawą, której eksponaty uważane są za ósmy cud świata. Po zrzuceniu kurtki w szatni moim oczom ukazuje się terakotowa armia chińskiego cesarza Qin Shi, która kilka dni wcześniej przyjechała do Zgierza.

Niesamowite wrażenie robią posągi wojowników sprzed 4 tysięcy lat, rydwan, konie, stroje oraz części broni. Sala w piwnicy o 17 zapełnia się sporą liczbą osób, która podobnie do mnie, są ciekawe propozycji zgierskiego muzeum.

Krótki wstęp i powitanie, których dokonuje Robert Starzyński – dyrektor Muzeum. Dziękuje wszystkim, dzięki którym udało się sfinalizować to ważne przedsięwzięcie. Wymienia tutaj Panią Prezydent, reprezentowaną na otwarciu przez Grzegorza Leśniewicza oraz pana Rajmunda Żelewskiego, wiceprezesa Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej, który miał swój ogromny udział w tym wydarzeniu.

Po słowach wstępu zostaje puszczony 20-minutowy film przybliżający historię terakotowej armii, po którym nie pozostaje już nic innego, jak tylko zwiedzić wszystkie muzealne sale i poczuć przez moment powiew historii oraz kultury Chin.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 22 kwietnia. I grzechem będzie nie wykorzystać tej okazji. Z pewnością sama jeszcze na spokojnie wrócę do muzeum, by
stanąć oko w oko z chińską armią.
A póki co zapraszam do obejrzenia zdjęć z otwarcia wystawy w naszej Galerii.
Justyna Zielińska
.