A A A

"Ogień w Głowie" przez 11 lat gromadzi filmowców amatorów z całej Polski oraz miłośników kina alternatywnego, chcących spędzić sierpniowy wieczór "pod chmurką". Na sukces festiwalu wpływa nie tylko konkurs filmowy, ale i wydarzenia towarzyszące - przyznają organizatorzy. W tym roku przegląd odbędzie się 21 i 22 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury.

ogienwglowie balony

Pomysł na festiwal pojawił się, ponieważ w Zgierzu brakowało kina. - Rozmawialiśmy w gronie przyjaciół, że nie ma miejsca w naszym mieście, gdzie można zobaczyć filmy. Postanowiliśmy stworzyć festiwal, wybór padł na filmy offowe i amatorskie - wspomina Anna Perek, aktorka Teatru Art. 51. Organizatorów i organizatorki "Ognia w Głowie" od początku wspierał Miejski Ośrodek Kultury.

Dziś tematyka nadsyłanych filmów jest różnorodna. - Jedynym ograniczeniem jest czas. My nie narzucamy niczego, dlatego te filmy są tak różne: mamy dokumenty, fabułę, animacje, coś śmiesznego i  poważnego - mówi Magdalena Ziemiańska z Miejskiego Ośrodka Kultury. - Zachęcająca do promowania twórczości amatorskiej jest formuła konkursu. Można zaprezentować swoje pomysły często chowane do szuflady, motywująca jest także nagroda finansowa - dodaje.

Wielu twórców biorących kiedyś udział w konkursie dziś kształci się w profesjonalnych szkołach filmowych. - Czasami musimy sprawdzać, czy autor nie jest absolwentem filmowej szkoły wyższej, bo produkcje zapierają dech w piersiach i niewiele różnią się od tego, co widzimy w telewizji - przyznaje Anna Perek. - Przez tyle lat widzimy, że kino offowe coraz bardziej się rozwija, jest więcej środków technicznych. Jest też łatwe w wyrażaniu się, można skupić się na swojej wizji i przekazie - dodają organizatorki przeglądu.

W programie tegorocznego Przeglądu znalazły się: wernisaż fotografii ulicznych Damiana Chrobaka, koncert Tymon & The Transistor, pokaz filmu "Polskie gówno" oraz tradycyjny sobotni konkurs filmowy.

Rozmowa z Anną Perek i Magdaleną Ziemiańską, organizatorkami OPFA "Ogień w Głowie":

(14:40)

.