A A A

Kolejnym miejscem na filmowej mapie Zgierza jest od soboty Miasto Tkaczy. Wśród zabytkowych domów realizowane były zdjęcia do serialu o jednej z największych gwiazd międzywojennego kina, Eugeniuszu Bodo. Efekty pracy ekipy filmowej będzie można obejrzeć wiosną 2016 roku.

bodo zgierz

fot. Iwona Hulewicz-Sroczyńska

Miasto Tkaczy zagrało Pabianice w czasie wybuchu grypy hiszpanki, jeden domów zagrał rolę kina, inny sklepu, na pozostałych zawisły stylizowane szyldy różnych sklepików i usług. Na planie pojawił się Antoni Królikowski grający rolę młodego Eugeniusza Bodo, Mariusz Banaszewski – grający rolę ojca - Teodora Juno. 

Eugeniusz Bodo – a właściwie Eugeniusz Junod – był synem Polki i szwajcarskiego inżyniera, który zajmował się rozrywką i prowadził kino objazdowe, a później był właścicielem kinoteatru Urania. Nic dziwnego, że wyrastający wśród filmowych gwiazd Eugeniusz chciał zostać jedną z nich. Zrobił to wbrew woli rodziców, uciekł z domu, aby zadebiutować w teatrze w Poznaniu. Później szczęście uśmiechnęło się do niego, gdy został zaangażowany do „Qui pro Quo” – najważniejszej sceny stolicy. Od tej chwili jego kariera potoczyła się już błyskawicznie – występy na scenie kabaretowej, a następnie debiut w filmie „Rywale”. Bodo był człowiekiem niezwykle pracowitym - grał, śpiewał, reżyserował, pisał scenariusze, w pewnym momencie założył własną wytwórnię filmową nawiązującą nazwą do kinoteatru prowadzonego przez jego ojca. Był niezwykle wszechstronny – jego vis comica sprawiała, że najczęściej był obsadzany w komediach, ale grał także role dramatyczne i tragiczne. Zagrał w ponad 30 filmach.

Przed wojną Bodo był u szczytu popularności. Ogromne dochody pozwoliły mu stać się jednym z najbardziej eleganckich mężczyzn Warszawy. W roku 1936 zdobył tytuł króla elegancji. Wylansował także tweedowe marynarki z luksusowego sklepu Old England.

Wielbicielki wypisywały miłosne wyznania na ścianach klatki schodowej - atramentem, szminkami do ust lub scyzorykami. Mimo tego olbrzymiego powodzenia aktor nigdy nie związał się z żadna kobieta na dłużej, mimo że jego romanse z Norą Ney, a szczególnie z egzotyczną Tahitanką Reri budziły duże zainteresowanie.

Szczęśliwe i beztroskie życie przerwał wybuch wojny. Bodo postanowił wyjechać do Lwowa, gdzie działał artystycznie, m.in. w zespole Tea-Jazz. W 1941 r. został aresztowany przez NKWD i pod zarzutem szpiegostwa był przetrzymywany w moskiewskim więzieniu. Na jego niekorzyść działał paszport szwajcarski (przez co nie został objęty układem Sikorski-Majski) i fakt, że przed wojną realizował film „Uwaga, szpieg”. Straszliwe warunki oraz depresja w ciągu dwóch lat doprowadziły aktora do wyniszczenia. Zmarł 7 października 1943 r. na terenie ZSRR, podczas transportu do łagru w okolicach Kotłasu. 

O tym i innych fragmentach biografii aktora opowie serial. Pierwszy klaps na planie produkcji padł 26 maja. Za reżyserię serialu, który liczyć ma 13 odcinków odpowiadają wspólnie Michał Kwieciński i Michał Rosa

.