A A A

 

Festyn Wielokulturowy Zgierz, który odbył się w Zgierzu w sobotę 13 czerwca miał przypomnieć o tym, że Zgierz w przeszłości był miastem wielokulturowym. Tu mieszkali obok siebie Polacy, Niemcy i Żydzi, lub inaczej katolicy, ewangelicy i wyznawcy judaizmu. Tu mieszały się trzy języki, tradycje kulinarne, zwyczaje codzienne.

wielokulturowy festyn

fot. Krzysztof Wojtalik

Miejscem festynu była ulica Szeroka i plac przed kościołem Św. Katarzyny – najstarsza, co warto podkreślić, część Zgierza. W sobotnie popołudnie organizatorzy z Rady Osiedla Stare Miasto i Rady Osiedla Piaskowice-Aniołów próbowali przywołać ten klimat strojami z epoki i smakami z kuchni polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Można było spróbować polskiej kartoflanki, żydowskiej zupy czosnkowej i niemieckiej zupy bur. Nie brakowało i innych atrakcji – dzieciom przypomniano zabawy ich dziadków i pradziadków takie jak gra w zośkę, toczenie obręczy, skakanie na gumie. Miał miejsce konkurs w rzucie ogórkiem do beczki.

Zaprezentowano stare, czasem juz zapomniane zawody jak golibroda, można było zwiedzać jedyny w Zgierzu żydowski warsztat tkacki, a grupa rekonstruktorska Strzelców Kaniowskich prezentowała pokaz musztry. W tle brzmiały piosenki z okresu międzywojennego oraz można było usłyszeć serwis informacyjny przygotowany przez Radio EZG oparty na wiadomościach zaczerpniętych ze starych roczników Gazety Zgierskiej.

W dawnej salce parafialnej zaadaptowanej na salę widowiskową odbył się konkurs historyczny dla uczniów zgierskich gimnazjów i liceów. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie kościoła Św. Katarzyny z przewodnikiem a właściwie z dwoma - o dziejach kościoła opowiadali przewodnik pan Bohdan Kieszkowski i proboszcz parafii Św. Katarzyny ksiądz Andrzej Chmielewski.

Wieczorem odbyły się trzy koncerty – Chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, Anny Paszkowskiej prezentującej piosenki polskie i Patrycji Zywert-Szypki, śpiewającej pieśni żydowskie. Festyn zakończył występ Teatru Ognia Fen-x.

Relacja z festynu do posłuchania już w niedzielę 21 czerwca o godz. 18.00 na stronie www.ezg.info.pl/radio 

.