A A A

25 lat temu odradzał się w Polsce samorząd terytorialny. Przy tej okazji Muzeum Miasta Zgierza zaprosiło na wykład prof. Jerzego Stępnia, jednego z twórców samorządu w III RP, który opowiedział o zasadach funkcjonowania i historii polskiego samorządu. 

jerzystepien

fot. Muzeum Miasta Zgierza

Dzięki temu doświadczeniu prof. Jerzy Stępień porwał zgierską publiczność podczas swojego wykładu "Sen o Rzeczypospolitej". Przybyli do Muzeum goście mieli do prelegenta wiele ciekawych, rzeczowych, a czasem nawet skomplikowanych pytań, przez co rozwinęła się interesująca dyskusja. 
Podczas samego wykładu profesor omówił historyczne podłoże tworzenia się instytucji samorządowych w naszym kręgu kulturowym – zachodnio europejskim. Porównał nasze przywiązanie do samorządu z kulturą bizantyjską (Rosja i kraje byłego ZSRR) i wschodnią, gdzie społeczeństwo nie wykazuje oddolnych inicjatyw prowadzących do tworzenia oddolnie utworzonych organów władzy terytorialnej. Nie zabrakło również, jak na Muzeum przystało historii, i to tej wielkiej, jak i naszej regionalnej w wydaniu dawnym i tym zupełnie nam dobrze znanym sprzed 25 lat, kiedy odbudowywano (brał udział w tym prof. J. Stępień, jako twórca prawodawstwa) samorząd po okresie PRL-u.

.