A A A

Po Oscarowym sukcesie „Idy” wiele osób zastanawiało się, czy to filmowe zainteresowanie może wpłynąć na atrakcyjność turystyczną Zgierza oraz na zmianę jego wizerunku. Okazało się, że sprawę w swoje ręce wzięło łódzkie Stowarzyszenie REGIO, skupiające miłośników podróży po Łodzi i regionie, pasjonatów turystyki filmowej, regionalistów.

quizfilmowy

Stowarzyszenie REGIO ma już na swoim koncie kilka przewodników filmowych: „Przewodnik po filmowej Łodzi” oraz „Stawkowy przewodnik filmowy” dla wielbicieli przygód Hansa Klossa. Teraz przygotowują kolejną propozycję „Przewodnik filmowy po województwie łódzkim”.

Przewodnik będzie prowadził przez 80 miast i miasteczek ścieżkami plenerów filmowych z ponad 120 filmów i seriali. Poprowadzi także do Zgierza, opisując plenery kręconych tu filmów, takich jak „Ziemia Obiecana” lub „Ida”, „Syzyfowe prace”, „Człowiek wózków” czy „Obywatel świata” i kilka innych. W których miejscach w naszym mieście powstawały? Tego będzie można dowiedzieć się już w wakacje - kiedy przewodnik się ukaże i trafi na szlaki letnich wędrówek. Może dzięki niemu mieszkańcy Zgierza spojrzą na swoje miasto inaczej, a turyści odkryją bogactwo filmowego dziedzictwa Zgierza. Uchylając rąbka tajemnicy można zdradzić, że dzięki zaangażowaniu w ten projekt Urzędu Miasta Zgierza, właśnie zgierskie zdjęcie pojawi się na okładce przewodnika.

W tej chwili Stowarzyszenie pozyskuje środki na wydanie książki, jednym z pomysłów jest portal crowdfundingowy Polakpotrafi.pl. Osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o książce lub pomóc w jej wydaniu powinny zajrzeć na: https://polakpotrafi.pl/projekt/przewodnik-filmowy. Dla osób, które chcą wesprzeć projekt przygotowano interesujące nagrody.

O Stowarzyszeniu REGIO i turystyce filmowej opowiada Maciej Kronenberg, autor "Przewodnika filmowego po województwie łódzkim”.

.