A A A

Ryszard Lenczewski – profesor łódzkiej filmówki i autor zdjęć do oscarowego filmu „Ida” był gościem Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas wykładu w Kolegium Nauczycielskim.

lenczewski wkn

Operator współpracował z wieloma znakomitymi reżyserami polskimi, europejskimi i amerykańskimi, których wszystkich, nie sposób wymienić. Ryszard Lenczewski jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej oraz Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Został również odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Licznie zgromadzonym słuchaczom opowiadał o roli autora obrazu filmowego w filmie fabularnym. Operator ma swój, autorski system przygotowania filmu, polegający na przygotowaniu fotograficznego notatnika ze swoich wrażeń, które potem układają się w opowieść filmową. Zdradził również kilka ciekawostek z prób zdjęciowych z aktorami. Ryszard Lenczewski jest ciepłym, otwartym człowiekiem. O sobie i swojej pracy opowiadał z bardzo dużym poczuciem humoru.

Nie mogło zabraknąć pytań o pracę przy Oskarowym filmie „Ida”, ponieważ Ryszard Lenczewski na tło kilku scen wybrał Zgierz. O pracę właśnie przy tym filmie pytała Anna Zarzycka.

(10:09)

.