A A A

Ryszard Lenczewski, operator filmowy i profesor łódzkiej Filmówki, będzie gościem kolejnego wykładu organizowanego przez Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Z autorem zdjęć do oscarowej "Idy" będzie można się spotkać 8 maja o 16.00 w Kolegium Nauczycielskim.

ryszardlenczewski

Ryszard Lenczewski - profesor sztuk filmowych, operator filmowy, wykładowca Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) i Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA). Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Współpracował z takimi reżyserami jak Jerzy Domaradzki, Lech Majewski, Janusz Morgenstern, Tadeusz Junak, Laco Adamik, Andrzej Barański, Marek Piestrak, Zbigniew Kamiński, Wiesław Saniewski, Grzegorz Królikiewicz, Ryszard Ber, Krzysztof Zanussi, Jacek Bromski, Johnem Crowleyem i Paweł Pawlikowski.

W 1980 otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za zdjęcia do filmu Pałac. W 1997 nagrodzony przez BAFTA Wales za Wojenną narzeczoną, a w 2001 nominowany do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za miniserial Anna Karenina. Lato miłości przyniosło mu natomiast nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

W 2013 pracował wraz z Łukaszem Żalem przy wielokrotnie nagradzanym filmie Ida. Autorzy zdjęć do tej produkcji zostali uhonorowani m. in. nominacjami do Oscara w kategorii „najlepsze zdjęcia” oraz do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, a także Europejską Nagrodą Filmową, nagrodą za zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni, nagrodami na festiwalach w Mińsku i Bukareszcie, Złotą Żabą na Camerimage i nominacją do Orła.

.