A A A

Za nami XV Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, zapoczątkowany kilkanaście lat temu w Łodzi. W tegoroczną edycję Festiwalu włączyło się zgierskie Miasto Tkaczy oraz Muzeum Miasta Zgierza. Wśród propozycji znalazły się spotkania nt. historii i kutury naszego miasta.

festiwalnauki mt

fot. Miasto Tkaczy

Historii Zgierza poświęcone były m. in. wykłady o historii zgierskich rodów fabrykanckich, o architekturze drewnianej epoki biedermeier w Zgierzu oraz o kulturze mieszkaniowej rękodzielników regionu łódzkiego. Międzywojenną historię Zgierza prezentował film przybliżający postać Jana Świercza – burmistrza i prezydenta Zgierza w okresie międzywojennym. W ramach Festiwalu odbyły się wycieczki po Mieście Tkaczy, podczas których prezentowano historię miejsca i związanych z nim osób, między innymi Augusta i Ludwika Kowalczewskich – nauczycieli z Miasta Tkaczy.

W programie Festiwalu sporo miejsca znalazło się także dla sztuki - w ramach Festiwalu zaprezentowano wystawę przedmiotów wyplatanych ręcznie z drutu autorstwa Agnieszki Kwiatkowskiej. Oprócz tego odbyły się warsztaty i kiermasz prac decoupage. W niedzielę, na zakończenie Festiwalu w Zgierzu zaprezentowali się uczniowie ze szkoły 152 z Łodzi ze spektaklem słowno- muzycznym „Tuwimki”, a nieco starsi mieszkańcy bawili się przy dźwiękach muzyki retro na koncercie Jolanty Rodak i Marka Kocha.

.