A A A

zu3w kulturoznawstwoZgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku organizuje mnóstwo różnorodnych zajęć. Na wielu z nich można zadbać o swoją sprawność fizyczną, na innych pogłębić swoją wiedzę lub umiejętności. Anna Zarzycka przedstawia kolejne seniorki, które nie nudzą się w domu, lecz aktywnie spędzają czas. Anna Gałkiewicz od wielu lat uczęszcza na aqua aerobik a Hanna Sikorska uczestniczy w zajęciachz kulturoznawstwa.

Anna Zarzycka: Haniu, dlaczego zdecydowałaś się na udział w zajęciach z kulturoznawstwa?

Hanna Sikorska. Od dawna interesuję się historią sztuki i kulturoznawstwem. Wcześniej sama pogłębiałam wiedzę w tych tematach, więc kiedy przy ZU3W powstała Akademia Historii Sztuki, od razu zapisałam  się na zajęcia.

A.Z. Czyli roku akademickim 2013/2014 były to wykłady z zakresu historii sztuki ?

H.S. Tak. Prowadziła je pani Magdalena Łodwig-Lisowska. Zajęcia odbywały się w Centrum Konserwacji Drewna. To były naprawdę wspaniałe zajęcia. Dużo wniosły w moje postrzeganie sztuki. Ponad to, było kilka wykładów z historii meblarstwa, które poprowadził pan Paweł Krzysztof Krawczyk. Po jego wykładach wiem, dlaczego meble „mają duszę”. W ramach zajęć pan Krawczyk odbył z nami również spacer po Zgierzu. Jego wiedza na temat historycznej zabudowy Zgierza jest imponująca.

A.Z. W tym roku akademickim są to zajęcia z kulturoznawstwa?

H.S. Zmieniła się profil zajęć, ale to również interesujące wykłady. Odbywają się w Muzeum Miasta Zgierza. W pierwszym semestrze prowadziła je kustosz pani Magdalena Grabia - Krawczyk. To była doskonała okazja do dokładnego poznanie naszej zgierskiej perełki – Kruszówki oraz poznania historii Zgierza. W ramach zajęć mieliśmy również 2 wykłady na temat odkryć archeologicznych na terenie powiatu zgierskiego.Ponieważ spotykamy się w Muzeumjesteśmy na bieżąco również z interesującymi wystawami czasowymi.

A.Z. Czy wiesz jakie będą tematy zajęć w drugim semestrze?

H.S. Pierwsze zajęcia w tym semestrze były niejako kontynuacją dotychczasowych, czyli po wykładzie o Zgierzu fabrycznym, poznaliśmy zgierskie rodziny fabrykancki. Jakie będą tematy dalszych wykładów jeszcze nie wiem.

A.Z. Życzę, aby zajęcia cię satysfakcjonowały i abyś dalej mogła pogłębiać swoją wiedzę.

 

zu3w aquaaerobikAnna Zarzycka. Aniu właściwie od kiedy ćwiczysz aerobik w wodzie?

Anna Gałkiewicz. Nie uwierzysz, ale od 2003 roku. Czyli z krótką przerwą to już dwunasty rok. Przedtem chodziłam do Klubu Top-Fit. Bardzo ucieszyłam się, kiedy przy naszym Uniwersytecie powstała taka sekcja. Udział w zajęciach kosztuje znacznie tanie, co w przypadku emerytki ma ogromne znaczenie.

A.Z. Bardzo polubiłaś ten rodzaj aktywności, ale dlaczego?

A.G. To prosta odpowiedz. Nie czuję upływu lat. Czuję się świetnie, a energia mnie rozpiera.

A.Z. Opowiedz więcej o cudownym wpływie aqua aerobiku na twoją kondycję psycho-fizyczną.

A.G. Ćwiczenia w wodzie modelują sylwetkę, zapobiegają osteoporozie, likwidują żylaki, pomagają w chorobach związanych z układem krążenia, odciążają kręgosłup i stawy, a przy tym można zrzucić zbędne kilogramy. Ćwiczenia w wodzie przy muzyce działają odstresowująco, bo wydzielają się endorfiny, nazywane hormonami szczęścia.

A.Z. Czy przy tych ćwiczeniach wymagane są doskonałe umiejętności pływackie?

A.G. Nie, nawet osoby, które nie potrafią pływać na głębokiej wodzie spokojnie mogą uczestniczyć w zajęciach, ponieważ ćwiczymy w pasach, które utrzymują nas na powierzchni wody. Używamy również długich, gąbkowych „makaroników”oraz  innych przyrządów.

A.Z. Kto jest waszym trenerem i z którego basenu korzystacie?

A.G. Trenerem jest pan Mateusz Matusiak. Korzystamy z basenu w Łaźni Miejskiej. Bardzo się cieszę, że te zajęcia tam się odbywają. My stanowimy grupę rówieśniczą, dlatego czujemy się swobodnie, bo na basenie odbywają się tylko nasze zajęcia.

A.Z. Powiedz  jeszcze o terminie w jakim odbywają się zajęcia?

W każdą środę o godzinach 11:20, 12:00 i 20:00. Są aż 3 grupy, bo tyle jest chętnych pań.

 

Jak widać, wiele osób na emeryturze, jest tak zajętych, jak nigdy wcześniej.

 

.