A A A

pilates zu3w„Umysły są jak spadochrony- działają tylko gdy są otwarte” (T. Dewar). Tak brzmi motto  Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bo w każdym wieku warto być aktywnym, zdobywać nowe umiejętności, dbać o sprawność umysłową i fizyczną. Dziś Anna Zarzycka przedstawi kolejne seniorki, które korzystają z uroków życia - Urszulę Matusiak ćwiczącą pilates i Urszulę Kaniowską uczęszczającą na mnemotechnikę.

Anna Zarzycka: Pilates to nowe zajęcia. Grupa zawiązała się w październiku ubiegłego roku. Wyjaśnij, na czym polegają ćwiczenia.

Urszula Matusiak: Pilates to połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Ćwiczenia wykonuje się powoli, bo ważna jest precyzja wykonywanych ćwiczeń. Każde ćwiczenie powtarzamy 8-12 razy, dlatego nie są nużące i nie męczą. Rozciągamy każdy mięsień. Ruchy są skoordynowane z  oddechem, bo ćwiczymy również prawidłową technikę oddychania.

A.Z. Czy widzisz już jakieś efekty tych ćwiczeń?

U.M. Oczywiście. Czuję, że wzmocniłam i uelastyczniłam mięśnie, co na pewno odciążyło kręgosłup, bo nie odczuwam bóli kręgosłupa. Poprawiłam swoją koncentrację, bo jest ona wymagana podczas ćwiczeń. Wyciszyłam się i jestem bardziej odporna na czynniki stresujące.

A.Z. Rozumiem, że polecasz te ćwiczenia wszystkim.

U.M. Gorąco polecam, zwłaszcza osobom które cierpią na bóle kręgosłupa lub stawów. To świetna forma rehabilitacji. Ćwiczenia są bezpieczne, nie powodują kontuzji. Przyczyniają się natomiast do ogólnej poprawy stanu zdrowia.

A.Z.  Kto prowadzi zajęcia i gdzie ćwiczycie?

U.M. Zajęcia prowadzi pani Katarzyna Piechol. Ćwiczymy w Miejskim Ośrodku Kultury, niestety tylko raz w tygodniu, w piątki o godzinie 13.

A.Z. Powiedziałaś - niestety tylko raz w tygodniu - dlaczego?

U.M. Cała nasza grupa chciałaby, aby zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu. Ćwiczenia naprawdę dużo nam dają. Po ćwiczeniach czujemy się wypoczęte i energia nas rozpiera. Spędzamy czas nie tylko pożytecznie, ważne jest również to, że w grupie panuje miła atmosfera.

A.Z. W takim razie życzę, aby udało się, w tak przepełniony grafik zajęć, „wcisnąć” drugie zajęcia z pilatesu.

mnemotechnika zu3wMnemotechnika - słowo pochodzące z mitologii greckiej. W antyku Mnemozyna była córką Uranosa- boga niebios i Gai. Była uosobieniem pamięci. O zajęciach z tej dziedziny opowie Urszula Kaniowska.

A.Z. Dlaczego te zajęcia są ważne?

Urszula Kaniowska: Mnemotechnika to gimnastyka umysłu. Przyjmowanie informacji to jedno, ale trzeba je jeszcze zakodować w pamięci, aby zapamiętać je na dłuższy czas. Bardzo ważna w procesie zapamiętywania jest uwaga i koncentracja.

A.Z. Jak gimnastykujecie swoje umysły?

U.K. Ćwiczymypamięć różnymi metodami. Technik zapamiętywania jest sporo. Zapamiętujemy np. za pomocą kluczy, szyfrów, skojarzeń.

A.Z. Jesteś zadowolona z zajęć, widzisz efekty tego treningu?

U.K. Jestem bardzo zadowolona z zajęć. Teraz potrafię się bardziej  skupić na wykonywanych czynnościach. Łatwiej robi mi się np. zakupy. Lepiej potrafię  planować. Naprawdę, poprawiła się moja zdolność zapamiętywania i koncentracji.

A.Z. Kto prowadzi trening waszej pamięci?

U.K. Magdalena Niedźwiecka – Anuszczyk. Bardzo lubimy panią Magdalenę a i ona na pewno lubi nas. Na ostatnie zajęcia, przyniosła pudełko faworków, bo powiedziała, że to nasze ostatki, czyliostatnie zajęcia przed feriami. To był bardzo miły gest.

A.Z. Jak można do was dołączyć?

U.K. Spotykamy się w czwartki o godzinie 13:15 w Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 

Przestroga: Nigdy nie pozwól, aby Twój umysł był bezczynny. „Bezczynny umysł to warsztat diabła” A ten diabeł ma na imię Alzheimer”

.