A A A

ida zgierz„Ida” to pierwszy w historii polski film, który otrzymał statuetkę Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Świętując sukces polskiej kinematografii – my, zgierzanie możemy czuć się szczególnie dumni, że w tym obrazie pojawiły się zgierskie krajobrazy.

(fot. Kadr z filmu "Ida", źródło: www.youtube.com)

Nawet ci, którzy go jeszcze nie widzieli, pamiętają pewnie kadr ze zwiastuna tego filmu. Biała syrenka turkocze po uliczce wyłożonej kocimi łbami, skręcając w kierunku smukłej kościelnej wieży. To widok znany zgierzanom - panorama zgierskiego kościoła św. Katarzyny od strony ulicy Szerokiej. Inne zgierskie plenery, które pojawiły się w "Idzie" to ulica Dąbrowskiego (okolice dawnego budynku sądu).

„Ida” nie jest jedynym filmem, do którego zdjęcia postawały w Zgierzu. Bliskość Łódzkiej Szkoły Filmowej już dużo wcześniej powodowała, że filmowcy tu szukali plenerów do zdjęć. Niewiele osób wie, że w Zgierzu kręcono niektóre sceny „Stawki większej niż życie”. Okolice Urzędu Stanu Cywilnego wystąpiły w filmie Stanisława Barei „Niespotykanie spokojny człowiek”, a w komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" sceny z obozu niemieckiego kręcono na Krogulcu w tuczarni świń.

Okolice Miasta Tkaczy pojawiły się w „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy (można podziwiać mistrzowskie połączenie zgierskich plenerów ze zdjęciami okolic dzisiejszej Manufaktury). Na ekranie wielokrotnie zagrały budynki Kolegium Nauczycielskiego – pojawiły się w roli liceum w „Obywatelu świata” oraz pływalni w „Trójkącie bermudzkim”. W „Kocham kino” Piotra Łazarkiewicza wystąpiło nieistniejące już dziś kino Przyjaźń (Luna).

Zainteresowanie filmowców Zgierzem nie słabnie. Ostatnie lata to kolejne filmy – w 2010 w Zgierzu Ryszard Brylski kręcił w Zgierzu zdjęcia do czarnej komedii „Cudowne lato” – tym razem w okolicach cmentarza przy ulicy Piotra Skargi. Później była „Ida”, a następnie Zgierz odwiedziła ekipa filmowa filmu Jana Jakuba Kolskiego "Serce, serduszko"  - tym razem w filmie można było zobaczyć Łaźnię Miejską przy ulicy Łęczyckiej, która zagrała Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w … Gdańsku.

Film location spotting – to popularna rozrywka polegająca na wypatrywaniu znajomych krajobrazów w różnych produkcjach filmowych. Być może wśród zgierzan są jej miłośnicy, którym udało się wypatrzyć Zgierz także w innych produkcjach filmowych.

Więcej o „Idzie” i o innych filmach, które powstawały w Zgierzu w audycji Kulturalnik w Radio EZG we wtorek 3 marca od 20.00 do 22.00.

.