A A A

agnieszka sapinskaAgnieszka Sapińska i Jerzy Omelczuk - oboje niepełnosprawni, malują, trzymając pędzel ustami. Swoje prace prezentowali na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, zarówno w kraju jak i za granicą. Teraz ich twórczość można oglądać także w Mieście Tkaczy.

Agnieszka Sapińska to ciepła, otwarta i uśmiechnięta osoba. Z wielką szczerością opowiadała o drodze, jaką pokonała, zanim w 1995 roku odkryła, że właśnie malarstwo olejne pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości. Od tego czasu stało się jej sposobem na życie. Daje jej możliwość przekazywania swoich uczuć i wrażeń. Najchętniej maluje pejzaże i kwiaty. Spotkania z odbiorcami jej sztuki sprawiają artystce dużą radości. Obok wielkiej pasji - malarstwa, Sapińska lubi podróżować i tańczyć.

Jerzy Omelczuk maluje od dzieciństwa. Kiedy dostał pierwsze farby olejne, umocniła się jego miłość do malarstwa. Jest najdłużej malującym artystą w Polsce. Najchętniej tworzy pejzaże, martwą naturę, portrety i obrazy o treści sakralnej. Namalował już około 3-4 tysięcy prac.

jerzy omelczuk

Znane są jego serie obrazów, m. in. portrety prezydentów naszego kraju, które były eksponowane w gmachu Sejmu RP, seria obrazów Tragedia w Nowym Jorku, 21 obrazów z cyklu Moja Wielkopolska czy cykl zatytułowany Trylogia H. Sienkiewicza, który powstał w oparciu o zdjęcia J. Hoffmana.

Oboje są są członkami Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami VDMFK.

Na wernisażu, który odbył się 20 lutego w Mieście Tkaczy, artysta pokazał jak maluje, trzymając pędzel w ustach. Na wernisażu żona artysty, Bogumiła Omelczuk, powiedziała, że mąż często powtarza: "Nie maluje się rękami, nogami czy ustami. Maluje się sercem".

O swoich pracach, inspiracjach i marzeniach Jerzy Omelczuk opowiedział w rozmowie z Anną Zarzycką:

(6:16)

Spotkanie z tymi wspaniałymi artystami, którzy odnaleźli swój sposób na życie, wiele uczy. Upór i siła wewnętrzna sprawiają, że nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania. Trzeba tylko wierzyć w siebie. Ci niezwykli ludzie, udowadniają wszystkim, że mimo niepełnosprawności można aktywnie przeżyć życie, cieszyć się nim i sprawiać radość innym. Poprzez kontakty z odbiorcami uczą tolerancji i pokazują, jak przełamywać bariery, aby odnaleźć swój sens życia.

Wystawa w galerii Miasta Tkaczy czynna jest do 27 marca.

.