A A A

kinezjologia zu3wW dzisiejszym artykule o kolejnych zajęciach, z których mogą korzystać seniorzy, jeżeli tylko zdecydują się wyjść z domu. Anna Zarzycka rozmawia ze słuchaczkami UTW: Dobromira Pawlak uczęszcza na zajęcia z kinezjologii, a Henryka Adamczewska pasjonuje się fotografiką.

Anna Zarzycka: Co kryje się pod tą naukowo brzmiącą nazwą - kinezjologia edukacyjna?

Dobromira Pawlak: Kinezjologia edukacyjna, czyli gimnastyka mózgu. Ogólnie mówiąc poprzez wykonywanie ruchów naprzemiennych np. prawą nogą i lewą ręką, ćwiczymy koordynację ruchową, która z kolei  integruje  funkcje półkul mózgowych. Ćwiczymy metodą dra Paula E. Dennisona. Nasza instruktorka wyjaśniła nam, że ta metoda uczy i pokazuje możliwości rozszerzenia własnych możliwości, przy wykorzystaniu naturalnego ruchu fizycznego, niezbędnego do organizowania pracy mózgu i ciała.

A.Z. Co tak praktycznie dają ci te zajęcia i jak długo w nich uczestniczysz?

D.P. Na zajęcia chodzę już trzy lata, dlatego że jestem zadowolona z efektów tych ćwiczeń.  W naszym wieku często występują zaburzenia równowagi. Ja takich problemów nie mam. Szumnie mówiąc, ćwiczę rozwój ruchowy, emocjonalny i intelektualny. Po prostu nauczyłam się sposobu szybkiego rozluźniania się i redukcji stresu. Wydaje mi się, że łatwiej mi się porozumiewać z innymi.

A.Z. Czyli polubiłaś te ćwiczenia?

D.P. Tak, bardzo. Grupa jest wspaniała. Zawsze jest mnóstwo żartów i śmiechu . Po zajęciach jestem w świetnym humorze, radosna, wyluzowana, spokojna.

A.Z. Kto prowadzi zajęcia i gdzie ćwiczycie?

D.P. Prowadzi je pani Aleksandra Leszczyńska, spotykamy się w każdy czwartek o godzinie 15.00 w CKD przy ul. Rembowskiego 17.

 

fotografika zu3wAnna Zarzycka: Heniu, od trzech lat uczestniczysz w zajęciach sekcji fotograficznej. Co pomaga ci zachować wytrwałość?

Henryka Adamczewska: Te zajęcia mnie rozwijają. Mam lepsze pojęcie o tym na co patrzę. Nauczyłam się patrzeć, więc robię ciekawsze zdjęcia i lepsze kadry. Potrafię lepiej, świadomiej operować światłem. Dużo już się nauczyłam, ale ciągle uczę się czegoś nowego.

A.Z. Jakie zdjęcia robicie najczęściej?

H.A. Bardzo różne. Robimy zdjęcia różnych przedmiotów w sali, ale wychodzimy również w teren. Mamy zadawany temat, np. przyroda,  zima,  zwierzęta w ZOO itd., na który poświęcamy 2-3 spotkania.

A.Z. W ubiegłym roku mieliście świetną wystawę pt. „Jaka Ona… jaki On..” Zdjęcia wykonywane były techniką low key. To trudna technika, choć sprawia wrażenie, że to zabawa światłem.

H.A. Wystawa prezentowała portery, które wykonywaliśmy sobie wzajemnie. W tej technice skala zaciemnień pozytywu ogranicza się do odcieni szarości i głębokiej czerni. Tak, to trudna technika. Faktycznie, za sukces zdjęcia odpowiada dobrze dobrane światło.

A.Z. Słyszę w twoim głosie, że te zajęcia cię kręcą. Pewnie cała grupa, to ludzie pozytywnie zakręceni na punkcie fotografii.

H.A. Tak. Cała grupa jest bardzo fajna. To przesympatyczni ludzie, choć częściowo się zmieniają, to wszyscy nadajemy na tych samych falach, bo  łączy nas wspólna pasja.

A. Z. Kto prowadzi zajęcia?

H. A. Piotr Kmieciak.

A. Z. To rekomendowany fotograf Google i grafik komputerowy. Tylko pozazdrościć takiego nauczyciela.

H. A. Masz rację. Panu Piotrowi bardzo zależy, aby nauczyć nas jak najwięcej. Teraz pracuje „nad nami”,  abyśmy opanowali program GIMP - profesjonalny, komputerowy  program do obróbki zdjęć. Na początku podchodziliśmy do tego programu sceptycznie. To bardzo obszerny program, ale okazało się, że małymi kroczkami posuwamy się na przód. Już widzimy pierwsze efekty naszej nauki.

A.Z. Gdzie odbywają się warsztaty?

H.A. Spotykamy się w czwartki o godzinie 18.00,  w MOK-u.

A.Z. Każdy, kto ma lat 50+ i  ma nie tylko aparat fotograficzny, ale i chęci by ruszyć się z domu, może dołączyć na fantastyczne zajęcia warsztatowe.

ZU3W zachęca do uczestnictwa w organizowanych przez siebie wykładach. Odbywają się one dwa razy w miesiącu w Kolegium Nauczycielskim przy ulicy 3 Maja 46. Wstęp jest wolny. Więcej informacji na stronie www.kn.zgierz.pl  oraz www.zu3w.edu.pl. 

„Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu” Benjamin Franklin

.