A A A

joga seniorzyWarto korzystać z uroków życia. W każdym wieku można być aktywnym, dbać o formę fizyczną i odkrywać na nowo swoje pasje i zainteresowania. Dziś w rozmowie z Anną Zarzycką o swoich zajęciach opowiedzą: Lidia Misztal, członek grupy „Poziom 3 W” i Krystyna Szrenk, która od pięciu lat ćwiczy jogę.

Anna Zarzycka: Krysiu, co dają ci zajęcia z jogi, że tak wytrwale w nich uczestniczysz?

Krystyna Szrenk: Dają mi bardzo dużo. Przedtem miałam kłopoty z kręgosłupem i stawem kolanowym. Teraz wszystkie problemy ustąpiły. Nie chodzę do ortopedy, ani na rehabilitację. Mam rozciągnięte, wzmocnione mięśnie, a co za tym idzie mocniejsze stawy. Nie mam problemów z utrzymywaniem równowagi. Joga to również wyciszenie, więc trudniej poddaje się negatywnym emocjom.

A.Z.: Kto prowadzi te fantastyczne zajęcia?

K. Sz.: Super instruktorka, pani Kasia Piechol.

A.Z.: Czy każda seniorka może dołączyć do grupy?

K. Sz. Tak. Nawet taka, która nigdy nie ćwiczyła. Nasza joga jest dostosowana do osób w wieku 50+. Ćwiczenia są spokojne, rozciągające mięśnie. Używamy różnych przyrządów, które ułatwiają wykonanie niektórych ćwiczeń.

A.Z.: Kiedy i gdzie odbywają się zajęcia?

K. Sz. W czwartki o godzinie 14 w Miejskim Ośrodku Kultury. Zachęcam wszystkie panie. Po każdych zajęciach będziecie czuć się fantastycznie. Mimo, że nieraz się spocę, czuję się wypoczęta fizycznie i odprężona psychicznie, po prostu jak bym była „lżejsza i unosiła się w powietrzu”. Nasza grupa jest wspaniała. Bardzo się ze sobą zżyłyśmy. Co ciekawe, na zajęcia dojeżdżają panie nawet z Ozorkowa i okolic Zgierza.

poziom3wWielu seniorów realizuje swoje pasje poprzez twórczość artystyczną. Przykładem może być grupa "Poziom 3W".

A.Z.: Co kryje się pod intrygująco brzmiącą nazwą „Poziom 3W”?

Lidia Misztal: Jesienią ubiegłego roku został reaktywowany „Klub Twórczości Rozmaite”, który niedawno zmienił nazwę na „Poziom 3 W”. 3W - Trzeci Wiek, czyli seniorzy. Pomysłodawczynią nowej nazwy była nasza koleżanka Małgorzata Łęcka.

A.Z. Czym się zajmujecie?

L.K. W naszej grupie są osoby, które lubią śpiewać i piszą wiersze. Świetne wiersze piszą Zygmunt Krasiński, Zosia Talarowska i Małgosia Łęcka. Spotykamy się na próbach chóru i pracujemy nad przygotowywaniem naszych programów.Łączymy poezję  z utworami muzycznymi.

A.Z. Ile osób liczy grupa i pod czyim kierunkiem pracujecie?

L.M W zajęciach bierze udział 10 osób, ale niestety tylko jeden mężczyzna, nasz rodzynek. Pracujemy pod kierunkiem pani Martyna Romanowicz.

A.Z. Działacie właściwie od niedawna, czy mieliście już występy przed szerszą widownią? 

L.K. Tak. Pierwszy nasz występ miał miejsce w czasie spotkania opłatkowego studentów UTW w Kolegium Nauczycielskim. Na program poetycko-muzyczny składały się pastorałki i własne wiersze. Potem występowaliśmy w Miejskim Ośrodku Kultury, w  zgierskim Domu Pomocy Społecznej  i Domu Dziennego Pobytu.

A.Z. Jak wasze występy przyjmowała publiczność?

L.M. Nasz program był bardzo ciepło przyjmowany. Teraz widzę coraz większy sens w tym co robimy. Lubimy to, spełniamy być może nasze młodzieńcze marzenia a jednocześnie sprawiamy przyjemnośćnaszym odbiorcom. To daje namdodatkową radość i satysfakcję.

A.Z. Gdzie macie próby i kogo zapraszacie do udziału w zajęciach?

L.M. Spotykamy się w każdy czwartek o godzinie 16:15 w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy. Teraz mamy próby  muzyki gospel. Szczególnie zachęcam panów, brakuje nam męskich głosów w chórze.

A.Z. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć Poziomowi 3W, dalszej radosnej pracy twórczej, która będzie przynosiła zadowolenie nie tylko im, ale i odbiorcom.

 

.