A A A

muzeum wystawainteraktywna15 stycznia w zgierskim Muzeum otwarto interaktywną wystawę czasową "Nauki dawne i niedawne" przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa gości w naszym mieście do 15 marca.

Wystawa do tej pory była eksponowana w licznych ośrodkach w kraju i za granicą, gdzie cieszyła się dużą popularnością. Wystawa „Nauki dawne i niedawne” jest pierwszą inicjatywą tego typu zrealizowaną w Polsce.

- Poprzez wystawę chcemy pokazać, że przedmioty, sprzęty i urządzenia, których najmłodsze pokolenia powszechnie używają na co dzień, też kiedyś były innowacyjne - mówił podczas wernisażu dr Maciej Kluza z Muzem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa jest interaktywna, co oznacza możliwość samodzielnego eksperymentowania na kilkudziesięciu stanowiskach przez zwiedzających (tzw. stanowiska hands-on). Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja wykonania oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska - dodał kurator wystawy.

Rozmowa Katarzyny Żądło (Radio EZG) z Maciejem Rubachą (Muzeum Miasta Zgierza) o wystawie wraz z prezentacją niektórych jej elementów

Dzięki ekspozycji „Nauki Dawne i Niedawne” można uatrakcyjnić lekcje fizyki, matematyki, a także historii. Na wystawie można między innymi sprawdzić, jak szybko porusza się głos, jak odbieramy barwy, wyznaczyć czas z położenia gwiazd na zgierskim niebie korzystając z historycznych przyrządów, a także policzyć za pomocą abaka, liczydła i kostek Napiera.

Wystawa przeznaczona jest dla młodego widza (szkoły podstawowej (IV-VI klasa), gimnazjum, szkoła średnia) oraz osób dorosłych, zainteresowanych nauką. Ma na celu uczyć poprzez zabawę, rozbudzać zainteresowanie nauką i jej rozwojem. Przedstawione na wystawie eksponaty to specjalne modele interaktywne, zrobione na wzór historycznych, którymi można się posługiwać i samemu przeprowadzać doświadczenia.

Wystawa prezentowana będzie do 15 marca 2015 r.

Cennik: bilet normalny 8 zł, ulgowy 4 zł.
Wystawa czynna: wt. – śr. – pt. 9.00 – 15.30
Czwartek 10.00 – 18.00
Niedziela 10.00 – 16.00

W celu uzyskania szczegółowych informacji i dokonania rezerwacji lekcji dla grupy szkolnej należy kontaktować się telefonicznie z Muzeum : 716 37 92

źródło: Muzeum Miasta Zgierza

.