A A A

muzeum zydzi13 listopada w Muzeum Miasta Zgierza odbył się wykład Marii Nowackiej (Stowarzyszenie Społeczno-Kulturowe Ethnos) pt. „Żydzi, Chasydzi czy Izraelici?”. Prowadząca, która posiada korzenie żydowskie opowiedziała przybyłym gościom o kulturze, tradycjach i zwyczajach Żydów mieszkających w regionie łódzkim.

(fot. Muzeum Miasta Zgierza)

Zebrani mogli się wiele dowiedzieć o życiu religijnym Żydów, zarówno dawnym, jak i obecnym. Prelegentka przybliżyła znaczenie poszczególnych rytuałów, wyznaczonych przez judaizm, które składają się na żydowski cykl życia – od narodzin aż do śmierci. W niezwykłą atmosferę wprowadziła zebranych tradycyjna muzyka żydowska, której ciche dźwięki były idealnym tłem podczas wykładu.

Był to pierwszy z dwóch wykładów dot. mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Muzeum zaprasza na kolejny, który odbędzie się 27 listopada 2014 r. o godz. 14:00. Tym razem wykład poświęcony będzie głównie Karaimom, mniejszości, która w samym regionie łódzkim liczy 46 osób. Wykład Kamila Maślińskiego (studenta UW) połączony będzie z projekcją bardzo ciekawego filmu.

Wstęp wolny! 

.