A A A

archeologiczny wehikul

"Archeologiczny Wehikuł Czasu" to projekt, który przeniesie zgierzan daleko w przeszłość do Słowiańskich osad. Zakłada on cykl lekcji i warsztatów, które ruszą od września w Muzeum Miasta Zgierza. To autorski projekt lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży, który ma zainteresować przedszkolaków i uczniów archeologia i dawnym dziejami w naszym regionie.

Projekt ruszył z początkiem lipca, właśnie kończy się pierwszy etap jego realizacji. Stworzyliśmy dwie postacie, na zasadzie rekonstrukcji historycznej strojów kobiety i mężczyzny. Pokazują one podstawowy wygląd ludzi w okresie przed chrześcijański w Polsce. Zostały wykonane zgodnie z realiami Historycznymi. W tych strojach animatorzy będą prowadzić zajęcia dla dzieci mówiące o życiu w tym okresie. W ramach tych lekcji dzieci będą uczyły się korzystać ze zdobyczy techniki  sprzed 1000 lat. W grę wchodzi: wiercenie świdrem łukowym w drewnie, szyci kościanymi i mosiężnymi igłami, mielenie ziarna na mąkę za pomocą kamieni - żaren, krzesani ognia itp.

Drugi rodzaj spotkań to warsztaty archeologiczne w sztucznych stanowiskach w formie wielkich skrzyń z piaskiem, gdzie ukryte będą skarby, czyli fragment przeszłości: imitację kości, broń, naczynia, skarby czy biżuteria. Dzieci najpierw przejdą krótki kurs archeologii, a potem z łopatkami i pędzelkami zagłębią się w przeszłość. W ten sposób maja poznać prace archeologa i zrozumieć czemu jest ona tak ważna.

Cykl rozpocznie piknik rodzinny, który odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Miasta Zgierza 7 września. Nie będzie to tylko prezentacja obu lekcji, ale również występ zespołu JAR grającego dawną słowiańską. Zaciekawi gości na pewno pokaz drużyny rekonstruktorów historycznych Wnuki Swarożyca, którzy zaprezentują pokaz walki i rękodzieła. Nie zabraknie też kowala i innych rzemieślników.

Koszt całego projektu to 14 tys. zł, z czego 10 tys. pozyskaliśmy z programu współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego zorganizowanego przez Łódzki Dom Kultury, Instytucją Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Na współorganizację projektów kulturalnych z samorządowymi instytucjami kultury z województwa łódzkiego w 2014 r. Łódzki Dom Kultury przeznaczył środki finansowe w wysokości 500 000 zł

.