A A A

2014 noc muzeow8. Zgierska Noc Muzeów już za nami. Sobotnia noc z 17 na 18 maja już od początku wieczoru obfitowała w ciekawe i wzruszające przeżycia. Zabytkowy budynek Muzeum, Dom Pod Lwami, pękał w szwach.

Już na samym początku, bo od 19.00 tłum szczelnie wypełnił galerie w piwnicy. Bo o tej porze rozpoczęła się właśnie wernisaż wystawy "Zgierskie Sagi Artystyczne: Klan Nawrotów". Liczni przybyli goście mogli obejrzeć przegląd prac należących do 9 autorów pochodzących właśnie z tej znanej rodziny. Począwszy od nieżyjącego już protoplasty rodu Jana do najmłodszego, dziesięcioletniego Michała.

Kiedy zwiedzający nacieszyli już swe oczy, przyszedł czas na ucztę dla uszu. W salonie państwa Krusche (czyli w największej części stałej ekspozycji Muzeum - „Kruszówka”) rozpoczął się koncert zespołu „Jacek Filar i przyjaciele nasze Basi kochanej”. Poezja śpiewana doskonale wpisała się w klimat tego wieczoru i bawiła gości do późna, a zespół był zmuszony kilkukrotnie bisować.

Po koncercie goście udali się na słodki poczęstunek. Po krótkiej przerwie zwiedzający mieli możliwość bezpłatnie do 1 w nocy zwiedzać muzealne wystawy, czyli: "Kruszówka- wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku", "Dziecięcy świat - zabawki z dawnych lat", "Dawnych tramwajów czar", "Klan Nawrotów".

W sumie placówkę podczas tej jedynej w swoim rodzaju nocy odwiedziło blisko pół tysiąca zwiedzających.

Wczasie 8. Zgierskiej Nocy Muzeów, odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu internetowego. Prawidłowa odpowiedź na pytanie: jaką nazwę nosi zgierska ulica przedstawiona na zdjęciu? To ulica gen. J. H. Dąbrowskiego. 
Publikujemy nazwiska osób, które oprócz podania prawidłowej odpowiedzi napisały świetne teksty o Muzeum. I miejsce zdobyła Adrianna Nowak, która tak zachęca do odwiedzenia naszej placówki:
Jeśli historię poznać chcesz Zgierza 
do Muzeum Miasta szybko zmierzaj.
Na ulicy Dąbrowskiego czarna, kuta brama wprowadzi Cię do niego
Tu dawnych dziejów poznasz smak, 
dowiesz się, że św. Katarzynę budował Twój dziad.
Nie szukaj wymówek, zachęcam szczerze.
Przyjedź do Zgierza z Gdańska na rowerze.

II miejsce zdobyła Karolina Fidelus, III miejsce Marta Szymczak.
Wyróżnieni zostali: Magdalena Banaszczyk, Kamila Ozga, Teresa Kieszkowska - Ozga, Bartosz Rogalski i Jakub Urbaniak. Gratulujemy!

Osoby, które nie mogły uczestniczyć w 8. Zgierskiej Nocy Muzeów, zapraszamy do odbioru nagrody w budynku Muzeum Miasta Zgierza. Śledźcie stronę www.muzeumzgierz.pl, być może niedługo Muzeum ogłosi kolejny konkurs.

źródło: Muzeum Miasta Zgierza 

.