A A A


Ponad trzydzieści osiem lat temu Edward Stachura znalazł się w Zgierzu podczas jednej ze swoich niezliczonych podróży. Zapisał wówczas w "Zeszytach Podróżnych" kilka słów o naszym mieście...

 

"Jeśli ja powiem, że pętla tramwaju nr 45 w Zgierzu, kursującego między tymże a Łodzią, bardzo mi się spodobała i w jakiś sposób to rozgłoszę (...), to wiem, że wkrótce albo trochę później (...) znajdzie się paru ciekawskich, ciekawych ludzi i ciekawych świata (...), którzy tu przyjdą na pętlę tramwaju nr 45 w Zgierzu i usiądą na jednej z dookolnych ławek pod wysokimi drzewami. (...) Ale jak doprowadzić tych ludzi do jednego miejsca, o jednym czasie, ludzi sobie nieznajomych, ale tej samej konstelacji? I myślę sobie, paląc papierosa i siedząc na ławce na pętli tramwaju nr 45 w Zgierzu, myślę sobie, że to miejsce to by mogło być jednym z takich miejsc zbornych".

 

Co robił poeta w naszym mieście? Dotarł tu podczas swojej niekończącej się podróży? Czekał na dziewczynę? Nie wiadomo. Wiadomo tylko, że te słowa stały się inspiracją dla grupy zapaleńców i w czerwcu 1992 roku w miejscu zbornym, które wyznaczył sam Stachura, odbyła się pierwsza w Zgierzu Stachiurada. W sobotę, 27 listopada 2010, rozpoczyna się kolejna, osiemnasta już, edycja tej dwudniowej imprezy poetyckiej. Rozpocznie się, jak zawsze, na Placu Kilińskiego w Zgierzu, występem Teatru Art. 51.

---
Iwona Hulewicz


 

HARMONOGRAM:

 • 27 XI (sobota) 
  - godz. 15:30 - początek imprezy na pętli tramwaju nr 16 i występ teatru Art.51 - Plac Kilińskiego
  - godz. 16:00 - Turniej Jednego Wiersza - MOK
  - godz. 18:00 - koncert poświęcony twórczości Grzegorza Ciechowskiego - Klub AgRafKa (MOK)

 • 28 XI (niedziela)
  - godz. 16:00 - Turniej Poezji Śpiewanej - MOK
  - godz. 18:00 - Minirecital Anny Paszkowskiej, akompaniament Jan Mucha - MOK

 

.