A A A


Środa, 17 listopada, godzina 18.00. Na piętrze w kameralnej galerii Centrum Kultury Dziecka zgaszone światło. W powietrzu unosi się łagodny i przyjemny zapach świec, które subtelnie oświetlają zgromadzone wokół prace. Na spadzistym dachu wyświetlane są zdjęcia w dużym formacie. Nagle sala zostaje rozświetlona punktowymi światłami, które oświetlają antyramy i można dokładnie przyjrzeć się zdjęciom.

W ten sposób dwie młode fotograficzki – amatorki przywitały zgromadzonych gości na swoim pierwszym wernisażu „To, co chcę powiedzieć”. Autorkami zdjęć są dwie młode, twórcze kobiety:

Karolina Nowińska – maturzystka Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Zgierzu, działająca w Nieformalnym Stowarzyszeniu Inicjatyw Młodzieżowych MNM’s i która od lat pasjonuje się fotografią, w szczególności portretami ludzi.

Kamila Winnicka – uczennica 3 klasy Gimnazjum nr 1 w Zgierzu. Jak sama mówi: „Robiąc zdjęcia piszę historię, którą później przy pomocy modelek staram się ubrać w emocje. Moimi inspiracjami są filmy i muzyka. Dzięki nim uczę się nowego spojrzenia na świat.”.


EZG.INFO.PL miało przyjemność porozmawiać z jedną z bohaterek wernisażu:

 

EZG.INFO.PL: Pierwsza wystawa na koncie w tak młodym wieku to nieczęste zjawisko. Jakie uczucia Ci teraz towarzyszą?

Kamila Winnicka: To fantastyczne uczucie. Bardzo się cieszę, że ludzie chcą oglądać moje zdjęcia. Tak jak powiedziałam przy otwieraniu wernisażu nigdy nie przypuszczałam, że kiedykolwiek będę miała taką możliwość.

EZG.INFO.PL: Zdjęcia są zdecydowanie nieprzeciętne. Zapewne zrobiłaś ich dotychczas mnóstwo. Długo zastanawiałaś się nad tym, które pokazać na wystawie?

K.W.: Fakt, zrobiłam już bardzo dużo zdjęć. Specjalnie na wystawę zrobiłam też dużo nowych. Problemy z wyborem były – siedziałam z moją siostrą i mamą i dyskutowałyśmy, które zdjęcie wybrać, może jakieś ze sobą połączyć. Trochę czasu nam to zajęło. Od początku przypuszczałam, że będzie to niełatwe i faktycznie takie się okazało.

EZG.INFO.PL: Jakie zdjęcia lubisz robić najbardziej?

K.W.: Lubię robić zdjęcia moim koleżankom, znajomym, ale również osobom jeszcze mi nieznanym. Kiedy robię zdjęcia wymyślam historię. Staram się wymyślić strój i makijaż lub zapytać o radę osobę, która mogłaby mi w tym pomóc. Uważam, że wszystko to łączy się i tak właśnie powstaje ta historia. Właśnie takie zdjęcia lubię robić najbardziej – które o czymś opowiadają.

EZG.INFO.PL: Czy masz jakąś swoją „stałą” inspirację, czy czerpiesz z rzeczy, które przydarzają się na bieżąco?

K.W.: Najczęściej inspirują mnie bieżące sprawy, jednak wiele ze zdjęć, które robię, powstają pod wpływem muzyki, której słucham i filmów, które oglądam, szczególnie tych, które wywarły na mnie szczególne wrażenie.

EZG.INFO.PL: Czy wiążesz swoją przyszłość z fotografią, traktujesz ją, jako swój przyszły zawód?

K.W.: Bardzo chciałabym, żeby tak było. Chciałabym móc w przyszłości utrzymywać się z robienia zdjęć - nie ukrywam, byłoby to bardzo przyjemne. Na razie jednak mam jeszcze dużo czasu, żeby podjąć decyzję. Jak na razie jeszcze wszystko może się wydarzyć.


EZG.INFO.PL zaprasza do obejrzenia wystawy w Centrum Kultury Dziecka (otwarta będzie do końca listopada) i życzy obydwu Autorkom dalszych sukcesów fotograficznych!

Paula Baranowska

.