A A A

W czwartek 30 stycznia 2014 r. w godz. 10.00 – 15.00 w sali widowiskowej Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza odbędą już po raz dziesiąty w Zgierzu Regionalne Eliminacje do Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ALBERTIANA 2014.

albertiana2014

Miasto Zgierz jest gospodarzem eliminacji regionalnych, w których biorą udział zespoły artystyczne i soliści z województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. Celem Festiwalu jest działanie na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez: promowanie ich twórczości teatralno – muzycznej, aktywizację w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym oraz likwidowanie barier poprzez przywracanie do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Organizatorami Albertiany w Zgierzu jest: Fundacja im. Brata Alberta, współorganizatorami są: Prezydent Miasta Zgierza - Iwona Wieczorek i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu. Patronat nad tegoroczną jubileuszową edycją Festiwalu objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień, Starosta Zgierski –  Krzysztof Kozanecki, Prezydent Miasta Zgierza – Iwona Wieczorek i Dyrektor Łódzkiego Oddziału PFRON – Władysław Skwarka.

W Zgierzu (po eliminacjach w Krakowie – wyboru zespołów i solistów, którzy przyjadą do Zgierza dokonała między innymi Anna Dymna – Prezes Fundacji „Mimo Wszystko”) wystąpi 5 grup teatralnych i 3 solistów.

Wystąpią Zespoły:

1. Zespół Orkiestra Instrumentów Perkusyjnych „MAŁY BIG BAND” ze Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Chorych z Zespołem Downa w Łodzi z przedstawieniem „KAŻDY MA JAKIEGOŚ BZIKA”,

2. Teatr Wielkie Jajo  ze Stowarzyszenia K40 z Komorowa z przedstawieniem „MAGICZNE DRZEWO”,

3. Zespół Warsztatu Terapii Zajęciowej FUNDACJI DOM  z Warszawy z przedstawieniem „CZERWONY KAPTUREK”, 

4. Zespół OPTYMIŚCI Środowiskowego Domu Samopomocy przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym  w Pabianicach z przedstawieniem „OPOWIEŚĆ O SZCZĘŚCIU”,

5. Zespół KRAINA CZARÓW Warsztatu Terapii Zajęciowej  Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” ze Skierniewic z przedstawieniem „BAJKI CHIŃSKIE”.

Soliści:

1. Urszula Wąchała z z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę z Ozorkowa z piosenką „Sianko na stół”,

2. Kamila Dajcier z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Dobroczynnym w Radomsku z piosenką „Czy ten pani i pani”,

3. Mariusz Gatak z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olewinie z piosenką „Cykady na cykladach”

Artystów oceniać będzie profesjonalne jury w składzie

1. Barbara Droździńska, piosenkarka, pieśniarka, jedna z najlepszych w Polsce wykonawczyń ballad i romansów rosyjskich,

2. dr Krzysztof Grzeszczak - kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi,

3. Małgorzata Godek – Wójcik - koordynator festiwalu „Albertiana z Fundacji im. Brata Alberta.

4. Andżelika Kusak - art terapeuta Warsztatów Artystycznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

Laureaci zgierskich eliminacji: 3 zespoły teatralne i solista pojadą na Galę do Teatru im. Juliusza Słowackiego do Krakowa, która odbędzie się w dniu 10 marca 2014 roku. Zwycięska grupa teatralna oprócz otrzymania maski jednego z krakowskich teatrów oraz solista wystąpią na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego.

W związku z tym, że w tym roku przypada jubileuszowa edycja Albertiany w Zgierzu, po raz  pierwszy oprócz części konkursowej, swoją twórczość zaprezentują specjalni goście.

Gościnnie w Zgierzu wystąpią:

1. Zespół RETRO Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Żychlinie z przedstawieniem „Trudna miłość”,

2. Zespół DOMINO z Domu Pomocy Społecznej z Wierzbicy z przedstawieniem „Niespodzianka dla leśniczego”,

3. Zespół Warsztatu Terapii Zajęciowej z Konstantynowa Łódzkiego zJasełkami,

4. Zespół Akcent Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu z przedstawieniem„Przyszłości się nie poznaje, lecz się ją tworzy”,

5. Zespół Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Aleksandrowie Łódzkim z przedstawieniem „Wieża” i solista Mariusz Żuromski z Wierzbicy z piosenką „Poczuć jeszcze raz”.

Łącznie, w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność sali w Gimnazjum Nr 3, wystąpi około 300 artystów.

Zgierski etap Festiwalu „Albertiana” poprowadzą: Justyna Zielińska - aktorka Teatru Art. 51 i Milena Lalak - muzykoterapeutka Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu.

Do Zgierza w tym dniu przyjedzie Ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski - Prezes Fundacji im. Brata Alberta i Honorowy Obywatel Miasta Zgierza.

Ideą Festiwalu jest, jak podkreślają twórcy Albertiany na szczeblu ogólnopolskim, ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, Prezes Fundacji im. Brata Alberta i Anna Dymna, Prezes Fundacji Mimo Wszystko: pokazanie osobom niepełnosprawnym, że ich świat nie powinien być wyłączony z "normalnego" trybu życia, że spełniają się i są niezastąpieni w wielu dziedzinach życia, również w aktorstwie i śpiewie. Założeniem organizatorów jest, aby dzięki takim spotkaniom stale wzrastała świadomość społeczna w zakresie integracji, tolerancji i wzajemnego szacunku oraz zrozumienia osób niepełnosprawnych i sprawnych.

źródło: Wydział Promocji i Kultury UMZ 

 

.