A A A

16 stycznia w Muzeum Miasta Zgierza otworzono wystawę czasową pt. "Dawnych tramwajów czar". Otwarcie wystawy zbiega się ze 113. rocznicą uruchomienia linii tramwajowej z Łodzi do Zgierza.

muzeum wystawa tramwaje

Wystawa zorganizowana została ze zbiorów modeli tramwajów wykonanych przez p. Wiktora Jarzynę z Aleksandrowa Łódzkiego. Na wystawie prezentowane są również eksponaty z Muzeum Komunikacji Miejskiej w Łodzi, zbiory prywatne Wojciecha Bryszewskiego oraz fotografie ze zbiorów Muzeum Miasta Zgierza.

Tramwaje wykonane są większości z papieru. Są to wierne modele wykonane na podstawie rysunków technicznych dostarczanych autorowi między innymi przez producentów tramwajów. Wykonane są w skali 1:35, 1:25.
Na wystawie możemy oglądać modele pierwszych tramwajów sprowadzonych do Łodzi m.in. „Herbrandy”, „Berlinki” a także wagony, które jeździły po łódzkim getcie – „Karlsruhe” i „Koblencja”.
Ciekawym modelem jest wagon - odśnieżarka z 1900 r. Reprodukowane zdjęcie znajdujące się na wystawie jest jedynym, jakie się zachowało.
Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się fotografie upamiętniające ponad 100 lat linii tramwajowej Łódź-Zgierz, Zgierz-Ozorków, bilety, tablice informacyjne, elementy wyposażenia tramwajów oraz wiele innych przedmiotów.
Otwarcie wystawy zbiega się ze 113. rocznicą uruchomienia linii tramwajowej z Łodzi do Zgierza. Po raz pierwszy tramwaj na ulicach Zgierza pojawił się dokładnie 19 stycznia 1901 r. Jego trasa wiodła z placu Kościelnego w Łodzi na Nowy Rynek w Zgierzu, czyli dzisiejszy plac Kilińskiego. 
Wystawa czynna jest od 16 stycznia do 31 maja 2014 r. Bilet normalny 4zł, ulgowy 2 zł.
W czasie ferii dzieci i młodzież do 18 roku życia, mieszkająca i ucząca się w Zgierzu zwiedzają bezpłatnie.

źródło: Muzeum Miasta Zgierza 

 

.