A A A

W Muzeum Miasta Zgierza 16 stycznia otwarta została wystawa pokonkursowa VIII Biennale Fotografii Czarno-Białej "Postać ludzka w pejzażu" zorganizowana ze zbiorów Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku i Muzeum Regionalnego w Radomsku.

muzeum wystawa pejzaz

Na wystawie prezentowane jest 50 prac z blisko 500 nadesłanych na konkurs z całego świata. Zwycięska fotografia to praca Rafała Michalaka pt.: "Samotność" Nagroda Główna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz złoty medal Fotoklubu RP ST "Za fotograficzną twórczość".

Towarzystwo Fotograficzne w Radomsku powstało w 1962 roku z amatorskiego ruchu fotograficznego, którego rodowód sięga 1959 roku. Towarzystwo przyjęło imię Edmunda Osterloffa (1863-1938), artysty fotografa - wielkiej postaci historii polskiej fotografii, który mieszkał, zmarł i został pochowany w Radomsku. Towarzystwo zorganizowało dotychczas cykliczne plenery fotograficzne „NATURA i KRAJOBRAZ", „KRAJOBRAZ POLSKI" oraz 7 Biennali Fotografii Czarno-Białej „POSTAĆ LUDZKA w PEJZAŻU" - jedynego konkursu fotografii czarno-białej w Polsce.

Wystawie towarzyszy ekspozycja zabytkowych aparatów fotograficznych i sprzętu fotograficznego pochodzących ze zbiorów MMZ oraz z kolekcji prywatnych. Na wystawie znalazło się kilkanaście aparatów, najstarszy Ihagee z 1912 roku. Nie brakło też znanych wszystkim aparatów ery PRL-u, jak Druh czy Practica. Dodatkowo zobaczyć można obiektywy, klisze, negatywy lampy i sprzęt do wywoływania zdjęć Jej częścią jest również prezentacja edukacyjna o historii fotografii skierowana do młodzieży. Pracownicy muzeum w okresie ferii organizować będą spotkania z historii fotografii.

Wystawa czynna jest do 15 kwietnia 2014 r.

źródło: Muzeum Miasta Zgierza 

 

.