A A A

W czytelni Biblioteki Głównej odbył się koncert pt.: „Muzyczne wspomnienia czyli… Z pamiętnika Hanki Ordonówny”. Przy akompaniamencie Moniki Janiszewskiej przed zgierską publicznością wystąpiła Anna Paszkowska.

ordonownapaszkowska 11

Koncert inspirowany był wspomnieniem wielkiej patriotki, legendarnej tancerki, aktorki, autorki wierszy i tekstów piosenek, artystki estrady i sceny kabaretowej, wreszcie malarki. Wspomnieniem najelegantszej – według znawców przedwojennej Warszawy – kobiety tamtego czasu, wręcz zjawiska – Hanki Ordonówny.

 

Fotorelacja z koncertu

Ordonówna przez całe życie podkreślała swą charyzmatyczną osobowość. Nosiła wydekoltowane sukienki, a także jako jedna z pierwszych kobiet w Polsce - spodnie. Większość swoich kostiumów scenicznych zaprojektowała sama. Kapelusze nosiła na bakier, aby ukryć pod nimi bliznę na skroni po niecelnym strzale, jaki zadała sobie usiłując popełnić samobójstwo, po tym jak opuścił ją ukochany Janusz Sarnecki. Sławę przyniosło jej wykonanie piosenki „Miłość ci wszystko wybaczy" z filmu „Szpieg w masce”. Piosenka ta stała się w pewnym sensie Jej wizytówką i sprawiła, że Ordonówna weszła na stałe do panteonu przedwojennych sław. Zmarła w Bejrucie na gruźlicę i tam została pochowana. Trumna z jej prochami wróciła do kraju dopiero po czterdziestu latach. Jej grób znajduje się na Powązkach.

źródło: Dorota Abramczyk, MPBP Zgierz 

 

 

.