A A A


Na jesień bieżącego roku planowana jest premiera nowego filmu Ryszarda Brylskiego ,„Cudowne lato” (roboczy tytuł tego filmu brzmiał „Dwa światy, zaświaty”). W obrazie tym wystąpiło nasze miasto - zdjęcia do filmu kręcono latem zeszłego roku. Nie był to jednak debiut Zgierza na wielkim ekranie.

Ze względu na swoje położenie - w pobliżu łódzkiej Fabryki Snów oraz na szczególny urok starych uliczek, które zachowały swój dawny, nieskażony zmianami czy remontami charakter, Zgierz już wcześniej występował w filmie, m. in. w „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy (w filmie pojawiły się okolice obecnego Miasta Tkaczy). Budynki zgierskiego Kolegium Nauczycielskiego również miały okazję pojawić się na ekranie – zagrały liceum w „Obywatelu świata” oraz pływalnię w „Trójkącie bermudzkim”. W „Kocham kino” Piotra Łazarkiewicza wystąpiło nieistniejące już dziś kino Przyjaźń (Luna). Jak widać filmowcy doceniają urok naszego miasta.

Iwona Hulewicz

 

.