A A A

14 listopada w Muzeum Miasta Zgierza odbyła się prezentacja publikacji Oddziału IPN w Łodzi pt. "Dziś za jednego Niemca śmierć poniesie 50 Polaków".Publikacja dotyczy zbrodni popełnionej przez Niemców na 100 Polakach w Zgierzu 20 marca 1942 r.

publikacja 100 straconych

Podczas spotkania swoje prelekcje wygłosili:

  • dr hab. Janusz Wróbel (Biuro Badań Naukowych Oddziału IPN w Łodzi), Polskie i międzynarodowe echa zbrodni zgierskiej;
  • dr Olgierd Ławrynowicz (Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego), Czas po egzekucji – z badań nad lokalizacją pochówków ofiar zbrodni zgierskiej w Lesie Lućmierskim;
  • Artur Ossowski (Biuro Edukacji Publicznej Oddziału IPN w Łodzi), Niemieckie akcje odwetowe po ucieczce sierż. Józefa Mierzyńskiego.

W 2012 r. minęło siedemdziesiąt lat od egzekucji w Zgierzu, największej tego rodzaju publicznej masakry na ziemiach polskich włączonych jesienią 1939 r. w granice Rzeszy Niemieckiej. W odwet za zastrzelenie przez Józefa Mierzyńskiego, żołnierza polskiego Podziemia, dwóch funkcjonariuszy gestapo, Niemcy postanowili rozstrzelać na Placu Stodół stu Polaków. Przymusowymi świadkami egzekucji było kilka tysięcy sprowadzonych przemocą mieszkańców Zgierza i okolicznych miejscowości. W tym samym czasie, na obszarze okupacyjnej rejencji łódzkiej, niemiecka policja przeprowadzała masowe aresztowania oficerów i podoficerów rezerwy oraz osób podejrzewanych o działalność niepodległościową. Wiele z nich trafiło następnie do obozów koncentracyjnych. 

publikacja 100 straconych 2
Podczas konferencji popularnonaukowej, zorganizowanej 20 marca 2012 r. przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, Muzeum Miasta Zgierza i Prezydent Zgierza Iwonę Małgorzatę Wieczorek, wygłoszono sześć referatów i zaprezentowano kilka biogramów ofiar egzekucji. Niniejszy tom zawiera uzupełnione i poszerzone ich wersje oraz listę ofiar wraz z krótkimi notkami biograficznymi niektórych spośród nich. 
Referaty opisują nie tylko przebieg tragicznych wydarzeń w marcu 1942 r. w Zgierzu i innych miejscowościach regionu łódzkiego, ale ukazują również ich związek z realizowaną od 1939 r. skrajnie represyjną polityką nazistowskich Niemiec wobec ludności polskiej w Kraju Warty. Nowymi wątkami, nie podejmowanymi dotąd szerzej w literaturze przedmiotu, są: reakcja Polskiego Państwa Podziemnego i władz Rzeczypospolitej na zbrodnię zgierską oraz sprawa lokalizacji miejsca pochówku ofiar egzekucji.
Książka dostępna w Bibliotece Naukowej Muzeum Miasta Zgierza, możliwość korzystania na miejscu

źródło: Muzeum Miasta Zgierza 

 

.