A A A

ida plakatFilm "Ida", do którego sceny kręcone były w Zgierzu, zdobywa kolejne laury polskich i międzynarodowych festiwali. 25 października odbyła się premiera kinowa filmu.

Akcja "Idy" rozgrywa się na początku lat 60. XX wieku. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów musi poznać Wandę, swoją jedyną żyjącą krewną. Wanda mówi dziewczynie, że jest Żydówką. Obie wyruszają w podróż która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym kim są. Rolę Wandy zagrała Agata Kulesza, a rolę Anny - Agata Trzebuchowska.

W produkcji wykorzystano ulicę Dąbrowskiego i znajdujący się na niej budynek dawnego sądu - urządzono tam komendę Milicji Obywatelskiej oraz salę rozpraw. Część scen kręcono także na placu Jana Pawła II z kościołem św. Katarzyny w tle oraz na znajdujących się w pobliżu ulicach Szerokiej i Wróbla. Obok budynku plebanii pojawił się bar, a na ulicy znalazły się stragany i przystanek PKS.

Reżyserem "Idy" jest Paweł Pawlikowski. Film we wrześniu zdobył "Złote Lwy" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 19 października podczas 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego został nagrodzony Warsaw Grand Prix, główną nagrodą w Konkursie Międzynarodowym. W tym samym czasie "Ida" została uznana najlepszym filmwem 57. BFI London Film Festival.

25 października film wszedł do kin. Można go oglądać m.in. w Cinema City, Multikinie i Kinie Charlie w Łodzi.

 

.