A A A

Od 26 września w Muzeum Miasta Zgierza prezentowana jest wystawa łódzkiego oddziału IPN pt. „Dla Polski Walczącej – żołnierze Okręgu Łódź AK »Barka«". Można ją oglądać do 15 grudnia.

wystawaAK muzeum

Wystawa przedstawia osiągnięcia oraz rolę Polskiego Państwa Podziemnego w zmaganiach na frontach drugiej wojny światowej. Wyeksponowano zwłaszcza wysiłek podziemia niepodległościowego w Łodzi, gdzie warunki pracy konspiracyjnej były odmienne i różniły się od warszawskich doświadczeń. Pomimo tego w Łódzkiem do 1945 r. zaprzysiężono ponad 10 tys. żołnierzy AK, a ich działania wspierało ponad 40 tys. osób cywilnych.

Najistotniejszym zagadnieniem prezentowanym na wystawie są działania wywiadowcze oraz propagandowe Okręgu Łódź ZWZ-AK i Akcja „Burza" w Łódzkiem, realizowana siłami 25 Pułku Piechoty AK „Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej".

Przygotowana obecnie wystawa jest poszerzoną wersją ekspozycji z 2002 r. („Okręg Łódź AK »Barka«"). Zwiększono ilość zagadnień oraz dodano nowe zdjęcia. Przede wszystkim dokonano nowej aranżacji, która jest skierowana do młodszego widza.

Autorem i komisarzem wystawy jest Artur Ossowski – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi, projekt graficzny wykonał Jacek Wróblewski z SATORIdruk.pl Sp. Jawna M. Pomorski i R. Wodyński.

W salach ekspozycyjnych Muzeum przedstawiono również zarys historii Armii Krajowej Rejonu Zgierz w latach 1939-1945. Wystawę uzupełniono o eksponaty z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz o kolekcję Włodzimierza Wieczorka, który przekazał pamiątki po swoim ojcu Jerzym Wieczorku - komendancie Szarych Szeregów w Zgierzu oraz członku Komendy AK Rejon Zgierz.

Komisarzem wystawy jest Bogusław Kustosik – pracownik Muzeum Miasta Zgierza.

źródło: www.muzeumzgierz.pl 

 

.