A A A

Niespełna miesiąc temu Zgierz znalazł się na trasie wędrownej edycji łódzkiego festiwalu animacji – Se-ma-for Film Festival on Tour, gdzie odbyły się animacyjne warsztaty. 20 września zmontowane filmy powrócą do Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu.

Dobro piekno prawda 2

Kadr z filmu "Dobro, piękno i prawda" 

Sygnowany znakiem oscarowego studia Festiwal miał za zadanie wciągnąć mieszkańców w kulturę i jej twórcze walory poprzez projekcje i wspólne warsztaty – „Gdzie spotkasz kulturę?” i „Kultura, to jest TO!”. Podczas obu warsztatów zgierska młodzież i dorośli pod okiem animatorów Se-ma-fora stworzyli krótkie filmiki techniką animacji poklatkowej.

20 września zmontowane filmy powrócą do Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu. To dzieła, które trwają zaledwie kilka chwil, ale pokazują jak mieszkańcy postrzegają kulturę w swojej miejscowości i jakie przedmioty uważają za szczególnie z nią powiązane. W zgierskich animacjach pojawi się, na przykład, zaaranżowany z pudełka gramofon z płytą CD zamiast winylowej.

Wszystkie przedmioty użyte w filmie będzie można obejrzeć na mini-wystawie, której wernisaż już o godzinie 17:00. Pół godziny później odbędzie się krótki pokaz warsztatowych filmów, a o godzinie 18:00 – pokaz filmowy „Moje miejsce - moja kultura”.

W nim kilka krótkich metraży animowanych traktujących o lokalności i jej kulturalnym wymiarze. Pojawią się pozycje mistrzów polskiej animacji – m.in. trickowy „Blok” Neumanna, obrazujący setki rozmaitych wydarzeń dziejących się w molochu z wielkiej płyty. Obok niego „Ostry film zaangażowany” Antonisza o likwidacji kiosków w PRL. Filmy znajdą się w zestawieniu z poetyckimi lub zabawnymi fabułami młodych polskich twórców – Balbina Bruszewskiej, Pauliny Majdy czy Bartka Kulasa – w inspirowanej balladą Nicka Cave’a animacji „Millhaven”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, start o godzinie 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu.

Projekcje w ramach pokazu „Moje miejsce moja kultura” .

„Blok”, reż. Hieronim Neumann, 1982, 8:49
„Ostry Film Zaangażowany”, reż. Julian Antonisz, 1979, 7:23
„Millhaven”, reż. Bartek Kulas,2009, 6:51
„Dobro, piękno i prawda”, reż. Balbina Bruszewska, 2011, 6:00
„Dwa kroki za…”, rez. Paulina Majda, 2010,  8:00
„Miasto płynie”, reż. Balbina Bruszewska, 2010, 14:34

Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Województwa Łódzkiego. Partnerem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi. 

źródło: Marta Mękarska, Fundacja Filmowa Se-Ma-For 

 

.