A A A

ida plakatFilm "Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Sceny do produkcji powstawały m. in. w Zgierzu.

Akcja filmu rozgrywa się na początku lat 60. XX wieku. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów musi poznać Wandę, swoją jedyną żyjącą krewną. Wanda mówi dziewczynie, że jest Żydówką. Obie wyruszają w podróż która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym kim są. Rolę Wandy zagrała Agata Kulesza, a rolę Anny - Agata Trzebuchowska.

W produkcji wykorzystano ulicę Dąbrowskiego i znajdujący się na niej budynek dawnego sądu - urządzono tam komendę Milicji Obywatelskiej oraz salę rozpraw. Część scen kręcono także na placu Jana Pawła II z kościołem św. Katarzyny w tle oraz na znajdujących się w pobliżu ulicach Szerokiej i Wróbla. Obok budynku plebanii pojawił się bar, a na ulicy znalazły się stragany i przystanek PKS.

Film "Ida" zdobył również inne festiwalowe nagrody. Wyróżniono Agatę Kuleszę za główną rolę kobiecą, Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego za zdjęcia oraz Katarzynę Sobańską i Marcela Sławińskiego za scenografię. Film zyskał też uznanie dziennikarzy akredytowanych przy festiwalu.

Premierę kinową "Idy" zaplanowano na 29 listopada 2013 r.

Zwiastun:

 

.