A A A

10 września 2013 r. w Muzeum Miasta Zgierza odbyły się XXVIII Zgierskie Spotkania Muzealne pt. "Andrzej i Olga Małkowscy - twórcy ruchu harcerskiego w Polsce". Na to spotkanie przybyła wnuczka Małkowskich - Podharcmistrz Krystyna Małkowska-Żaba.

malkowscy muzeum
Podczas uroczystego spotkania opowiedziała wiele ciekawych faktów z życia swoich dziadków, przybliżyła zgromadzonym historie początków harcerstwa w Polsce, a także przytoczyła swoje wspomnienia o Oldze Małkowskiej.

Krystyna Małkowska przybyła do Polski z Anglii, gdzie się urodziła i mieszka na stałe, aby odwiedzić miejsca, w których znaleźć można ślad po jej przodkach. Niewątpliwie Zgierz jest takim miejscem. Andrzej Małkowski spędzał wiele czasu w naszym mieście, u rodziny swojej matki Heleny Małkowskiej, z domu Zachert. Do Muzeum razem z Krystyną Małkowską przyjechał jej krewny Jan Zachert – ostatni potomek zgierskich przemysłowców. 

Wśród przybyłych gości nie zabrakło harcerzy: ZHP im. Wojska Polskiego w Zgierzu i ZHR okręg łódzki. Zapewne było to dla nich niesamowite przeżycie móc spotkać osobę, której przodkowie zapoczątkowali ideę harcerstwa. To wspomnienie pozostanie na długo w pamięci każdego noszącego harcerski mundur. 

źródło: Muzeum Miasta Zgierza, www.muzeumzgierz.pl 

.