A A A

fredro pb090068107 września odbyło się spotkanie „Pan Fredro w Mieście Tkaczy”, będące elementem ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” największych dzieł Aleksandra Fredry zainicjowanej przez prezydenta RP.

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w roku 2012 przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Jej podstawowym celem jest propagowanie rodzimej literatury i wzmacnianie wspólnoty narodowej. „Narodowe czytanie” inspiruje, buduje międzypokoleniowe mosty, łączy ludzi ponad codziennymi podziałami.

W roku 2013 przypada 220. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników. Człowieka, który świetnie znał i rozumiał swój kraj oraz swoich rodaków. Twórcy potrafiącego uchwycić i wyjątkowo atrakcyjnym, dowcipnym językiem opisać z dystansem najważniejsze cechy Polaków, nasz narodowy charakter.

Fotorelacja ze spotkania w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy 

Mieszkańcy Zgierza spotkali się zatem 7 września z ponadczasowym humorem i bogactwem języka dzieł Aleksandra Fredry. Spotkanie „Pan Fredro w Mieście Tkaczy” rozpoczęło pięknym wierszem „Ojczyzna Nasza”. Podczas imprezy czytane były „Bajki i przypowiastki” (z bajek pana Jowialskiego – m. in. Osioł, Małpa, Paweł i Gaweł, Trzeba by, Cygan i baba, Bajka o sowie, Motyl, Raki w garnku) oraz „Śluby panieńskie”. Przygotowana została także inscenizacja sceny VII z Aktu I „Ślubów panieńskich”. Po zakończeniu „Narodowego Czytanie” przeprowadzono „ekspresowy” konkurs plastyczny na najlepszą karykaturę Aleksandra Fredry.

W Zgierskim Czytaniu Aleksandra Fredry uczestniczyła również grupa turystów z Warszawy, która akurat w sobotę wybrała się do Zgierza, by m. in. odwiedzić Miasto Tkaczy. Wszyscy, którzy tego dnia przynieśli z sobą książki z utworami Aleksandra Fredry otrzymali pamiątkowy stempel na każdym egzemplarzu książki. Pieczęć związana z tegoroczną odsłoną „Narodowego Czytania” dotarła do Zgierza pocztą kurierską wprost z Kancelarii Prezydenta RP.

Na wszystkich czekała również inna niespodzianka – okolicznościowy dyplom „Narodowego Czytania”, który przygotowali organizatorzy imprezy: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Park Kulturowy Miasto Tkaczy.

źródło: Dorota Abramczyk, Dyrektor MPBP w Zgierzu 

 

.