A A A

W miniony weekend na terenie kompleksu Atlas Arena w Łodzi odbył się Mixer Regionalny Łódzkie 2013. Wśród ponad 100 wystawców z całego województwa nie zabrakło powiatu zgierskiego, który reprezentowany był przez Miasto i Gminę Zgierz.

Zgierz Mixer2013

(fot. Starostwo Powiatowe w Zgierzu)

Urząd Marszałkowski w Łodzi, organizator imprezy, zaprosił mieszkańców do wspólnej zabawy w ogromnym kompleksie rozrywkowym, w którym zaprezentowały się poszczególne regiony naszego województwa.

Miasto Zgierz zabrało gości w podróż w czasie, do dziewiętnastowiecznego, włókienniczego miasta. W sobotę można było podziwiać oryginalne meble z epoki Biedermeier, a w niedzielę prawdziwy warsztat tkacki. Poprzez scenki rodzajowe „w zaciszu domu tkacza”, stroje z epoki, kuriera z informacjami o tym, co warto zobaczyć, zwiedzający zobaczyli nieistniejące już miasto i poczuli jego historyczną atmosferę. Dowiedzieli się też jak zbudowano potęgę włókienniczą w samym sercu Polski. Jarmarcznymi uliczkami spacerował Jeż ze Zgierza, który częstował dzieci jabłkiem. Pojawiły się również inne niespodzianki: zgierskie unikatowe pamiątki, tort w kształcie domu tkacza, dużo prezentów dla odwiedzających stoisko.

Gmina Zgierz zaprosiła w swoje gościnne progi, rozdając zwiedzającym materiały informacyjno-promocyjne: mapę, przewodnik turystyczny, materiały o  historii regionu. Ponadto zwiedzający mogli zapoznać się z rękodziełem ludowym, obejrzeć pokaz szydełkowania, a także zakupić przygotowane wyroby. Lokalna piekarnia z Białej koło Zgierza zaprosiła na degustację tradycyjnego chleba na zakwasie pieczonego w starympiecu opalanym drewnem, jedynego takiego w całym województwie łódzkim. Można było kupić chrupiący chleb i zjeść kromkę ze smalcem lub zmiodem z pasieki w Łagiewnikach Nowych.

Stoiska Powiatu Zgierskiego odwiedziło kilkuset gości. Byli wśród nich: Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, poseł na Sejm Artur Dunin i Starosta Zgierski Krzysztof Kozanecki. Wszyscy zasiedli w zgierskim salonie na filiżankę herbaty a potem skosztowali gminnych specjałów. Prezentacja Powiatu zainteresowała nie tylko odwiedzających jarmark, ale również media. Relację z wydarzeń na naszych stoiskach można było zobaczyć w TVP Łódź i Telewizji Toya, oraz usłyszeć w Radiu Łódź.

źródło: Karolina Kałużna, www.powiat.zgierz.pl 

 

.