A A A

Ostatnie dni sierpnia upłynęły w Miejskim Ośrodku Kultury i Klubie AgRafKa pod znakiem dziewiątego już Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich "Ogień w Głowie". Konkursowi filmowemu towarzyszyły inne artystyczne wydarzenia.

ogien 12

(Ogniowa niespodzianka - pokaz tańca grupy Levius, fot. Anka Perek) 

Przegląd w Galerii MOK otworzyli dyrektor Witold Świątczak oraz jedna z organizatorek "Ognia w Głowie", Anna Perek. Pierwszym punktem imprezy był wernisaż fotografii Piotra Tołłoczki i Michała Sikory pt. "Widziane od kuchni". - Większość zdjęć została zrobiona w punktach gastronomicznych w Łodzi. W wielu miejscach mieliśmy problem z fotografowaniem, podchodzono do nas z nieufnością - mówił podczas wernisażu Piotr Tołłoczko. Wystawa będzie czynna w MOK do 18 września.

Tradycją "Ognia" jest również koncert w Klubie AgRafKa. W tym roku dla zgierskiej publiczności wystąpił Yegor Zabelov, białoruski akordeonista, który grał do niemego filmu "Menilmontant" z 1926 roku.

Na zakończenie pierwszego dnia przeglądu zaprezentowano filmy z cyklu "Narracje migrantów" opowiadające o uchodźcach ze wschodu przybywających do Polski w poszukiwaniu nowego lepszego życia. Pokaz realizowany był we współpracy ze Stowarzyszeniem Tkalnia.

Fotorelacja z IX OPFA "Ognia w Głowie" 

Filmowa kulminacja nastąpiła w sobotni wieczór. Najpierw publiczność miała okazję zobaczyć etiudę filmową autorstwa jednego z jurorów "Ognia w Głowie", Grzegorza Jaroszuka. "Opowieści z chłodni" to interesująca historia dwóch najgorszych pracowników supermarketu, którzy muszą znaleźć cel w życiu.

Po filmie odbyło się spotkanie z całą trójką jurorów - Grzegorzem Jaroszukiem, filmowym reżyserem i scenarzystą, Ewą Łukasiewicz, aktorką i reżyserką teatralną oraz Lechem Dyblikiem, aktorem teatralnym i filmowym. Jurorzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach teatralnych i filmowych oraz oczekiwaniach wobec przeglądu. - Mam nadzieję, że miło spędzę ten wieczór - mówił w sali teatralnej MOK Lech Dyblik. Spotkanie poprowadził Kuba Niedziela.

ogien 09(Spotkanie z jurorami: Ewą Łukasiewicz, Grzegorzem Jaroszukiem i Lechem Dyblikiem, fot. Anka Perek) 

Przed 21.00 rozpoczął się główny element przeglądu, czyli konkurs filmowy, w którym udział wzięło 13 filmów. Publiczność przepłynęła przez wszystkie produkcje w konwencji filmowego "Rejsu" wspólnie z prowadzącą wieczór Anką Paszkowską, aktorką Teatru Orfa. Po zakończeniu prezentacji filmowych, w przerwie na obrady jury, przyszedł czas na pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy Levius.

Chwilę po północy na Sali Teatralnej im. Artura Mikulskiego w MOK ogłoszono wyniki IX edycji "Ognia w Głowie". Nagrodę publiczności otrzymał film "Franek" w reżyserii Bartka Tryzny. Grand Prix jury przyznało dokumentowi "Pan Sowa" autorstwa Natalii Jacheć. Jak uzasadniono ten wybór, film charakteryzuje "oszczędność w stosowaniu środków filmowych i kilka zdań, które pozostaną w pamięci". Jury zdecydowało się przyznać kolejne nagrody filmom: "Dokumentujemy Zgierz" autorstwa Daniela Kiermuta i dzieci ze świetlicy środowiskowej Przystań w Zgierzu (za "bezpośredniość") oraz "Szpadel klątwa kaprawego boga" w reż. Mariusza Szulca (za "powiew świeżości"). Zobacz szczegółowe wyniki przeglądu i nagrodzone filmy.

Przegląd corocznie organizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu, Klub AgRafKa i Teatr Art. 51. Niestety dziewiąty Ogień w Głowie dobiegł końca, ale organizatorzy i organizatorki już przygotowują się na kolejną, jubileuszową edycję. Za rok Ogień zapłonie w Zgierzu po raz dziesiąty!

 

 

.