A A A

Już po raz dziesiąty całe województwo łódzkie będzie można odwiedzić nie opuszczając Łodzi. Urząd Marszałkowski w Łodzi zaprasza 7-8 września na MIXER Regionalny Łódzkie 2013. Wśród wystawców nie zabraknie powiatu zgierskiego reprezentowanego przez Miasto i Gminę Zgierz.

Mixer
Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 7-8 września na ternie Kompleksu Atlas Arena, przy ulicy Bandurskiego 7 w Łodzi. Podczas Mixera zaprezentują się poszczególne regiony naszego województwa, będzie można wziąć udział w konkursach, pokazach i warsztatach przygotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego z terenu województwa.

Odwiedzając stoisko Miasta Zgierza (domek nr 9) w sobotę, 7 września, przeniesiemy się do dziewiętnastowiecznego, włókienniczego Zgierza. Poprzez scenki rodzajowe „w zaciszu domu tkacza”, stroje z epoki, kuriera z informacjami o tym, co warto zobaczyć w mieście i w jakich imprezach uczestniczyć, zwiedzający zobaczą nieistniejące już miasto i poczują jego historyczną atmosferę.

Więcej o Mixerze Regionalnym 2013

 

W niedzielę, 8 września, w zaaranżowanym warsztacie tkackim będzie można zobaczyć stare krosna i kołowrotki oraz dowiedzieć się jak zbudowano potęgę włókienniczą w samym sercu Polski.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość wypróbowania swoich sił podczas mini warsztatów tkackich – mówi Sławomira Kubik, zastępca naczelnika Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta Zgierza. – Zapraszamy również na spotkanie z Jeżem ze Zgierza, który będzie częstował jabłkiem. Pojawią się też inne niespodzianki: zgierskie unikatowe pamiątki, słodkości przygotowane specjalnie na tę okazję, dużo prezentów dla odwiedzających nasze stoisko – dodaje Kubik.
Gmina Zgierz (domek nr 10) zaprosi w swoje gościnne progi, rozdając zwiedzającym materiały informacyjno-promocyjne: mapę, przewodnik turystyczny, materiały informacyjne. Ponadto zwiedzający będą mogli zapoznać się z rękodziełem ludowym – obejrzeć pokaz szydełkowania, wziąć udział w mini warsztatach szydełkowania, a także zakupić przygotowane wyroby. Gmina Zgierz zaprosi także do degustacji lokalnych produktów spożywczych – miodów oraz chleba na zakwasie pieczonego w piecu opalanym drewnem oraz zaprezentuje ofertę podmiotów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Agroturystycznym Ziemi Zgierskiej.
Mixer Regionalny to również wielka impreza muzyczna. 7 września w Atlas Arenie zagrają: Łąki Łan, Kamp!, Iza Lach, Kim Nowak, Lao Che, Riverside i Little White Lies
Z kolei 8 września organizatorzy zapraszają na koncert pod nazwą "Projekt Grechuta - zespół Plateau i goście". Wśród zaproszonych muzyków znaleźli się: Martyna Jakubowicz, Małgorzata Ostrowska, Renata Przemyk, Krzysztof Kiljański, Piotr Cugowski i Łukasz Lach.
Wstęp na wszystkie koncerty w ramach Mixera Regionalnego Łódzkie 2013 jest darmowy.

źródło: Karolina Kałużna, www.powiat.zgierz.pl 

 

.