A A A

17 lipca w Muzeum Miasta Zgierza odbyło się spotkanie filmowo-dyskusyjne poświęcone 70. rocznicy zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu.

muzeum wolyn

fot. www.muzeumzgierz.pl 

Temat Zbrodni Wołyńskiej przybliżył Grzegorz Nawrot, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Następnie zaprezentowane zostały materiały edukacyjne IPN pt. "Kto tego nie widział, nigdy nie uwierzy... Zbrodnia Wołyńska. Historia i pamięć"

Kolejną część spotkania stanowił pokaz filmu "Wołyń w pożodze" w reż. Adama Sikorskiego (TVP oraz IPN, 2007 r., 25 min.) i prezentacja opracowanego przez Rafała Pękałę zapisu relacji świadków, opowiadających o tragicznych losach Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej: Anny Szumskiej (Borki na Wołyniu), Jana Michalewskiego (Hucisko Brodzkie w Tarnopolskiem), Zygmunta Jana Borcza (Rakowiec w Lwowskiem).
Wydarzenie zorganizowane zostało staraniem Muzeum Miasta Zgierza, Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zgierzu oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

 

 

.