A A A

echa wolynia17 lipca 2013 r. o godz. 14.00 staraniem Muzeum Miasta Zgierza, Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zgierzu oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi odbędzie się spotkanie poświęcone 70. rocznicy zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu.
  

Temat Zbrodni Wołyńskiej przybliży Grzegorz Nawrot, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Następnie zaprezentowane zostaną materiały edukacyjne IPN pt. "Kto tego nie widział, nigdy nie uwierzy... Zbrodnia Wołyńska. Historia i pamięć".

Kolejną część spotkania stanowić będzie pokaz filmu "Wołyń w pożodze" w reż. Adama Sikorskiego (TVP oraz IPN, 2007 r., 25 min.) i prezentacja opracowanego przez Rafała Pękałę zapisu relacji świadków, opowiadających o tragicznych losach Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej: Anny Szumskiej (Borki na Wołyniu), Jana Michalewskiego (Hucisko Brodzkie w Tarnopolskiem), Zygmunta Jana Borcza (Rakowiec w Lwowskiem).

Spotkanie ma charakter otwarty. Z uwagi na wstrząsające relacje świadków oraz drastyczne materiały archiwalne skierowane jest do osób, które ukończyły 14. rok życia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Muzeum Miasta Zgierza przy ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 21.

źródło: Robert Starzyński, Muzeum Miasta Zgierza 

 

 

.