A A A

 

Wernisaż Jerzy Wieczorek13 czerwca w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy odbył się wernisaż wystawy Jerzego „Bohdana” Wieczorka, artysty, który umiłował drewniany Zgierz, zawziętego kronikarza i etnografa-amatora utrwalającego zabytki kultury materialnej miasta.

Zgierzanie tłumnie przybyli na to niezwykłe wydarzenie, dając w ten sposób dowód swojej sympatii i zainteresowania twórczością rodzimego artysty, który pozostawił trwałe świadectwo swojej miłości do historii i tradycji. 

Jerzy Wieczorek był artystą pomysłowym i twórczym, w swojej twórczości stosował różnorodne techniki plastyczne, w tym szczególnie malarstwo, grafikę, rzeźbę, kowalstwo artystyczne. Był autorem Tek-Cykli poświęconych architekturze drewnianej, zabytkom, krajobrazom Polski oraz kopertografii Powstania Warszawskiego, Skautingu, ZHP, Szarych Szeregów.

Był także oddanym społecznikiem, radnym Miejskiej Rady w Zgierzu oraz reprezentantem Zgierza w WRN w Łodzi. Działał w Stowarzyszeniu PAX oraz Towarzystwie Przyjaciół Zgierza, którego był współorganizatorem. Wyróżniony został wieloma odznaczeniami: Polonia Restituta, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem zasługi dla ZHP, Medalem "Polska Swemu Obrońcy" i innymi.

Zmarł 22 listopada 1991 r. Od 1997 roku jednej z ulic miasta Zgierza nosi jego imię.

Wystawę jego dzieł można oglądać do 15 września 2013 r. w Galerii Sztuki w Mieście Tkaczy przy ul. G. Narutowicza 5.

 

.