A A A

ZPIT Boruta29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Jest to święto wszystkich tancerzy i choreografów. Dzień ten jest co roku obchodzony jest w SDK SEM. Z okazji tego święta zorganizowano „Koncert dla przyjaciół”, podczas którego wystąpią zespoły Spółdzielczego Domu Kultury „SEM” oraz gościnnie Zespół Pieśni i Tańca „Boruta”. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00.

Święto zostało ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, będącego pod opieką UNESCO. Datę obchodów wybrano na pamiątkę chrztu Jeana-Georges'a Noverre'a, który był francuskim  tancerzem i choreografem, reformatorem sztuk tańca, oraz twórcą europejskiego teatru baletowego.

Co roku jeden z artystów związanych z sztuką taneczną przygotowuje orędzie adresowane do ludzi uprawiających i kochających taniec! Autorem tegorocznego przesłania jest tajwański choreograf Lin Hawai-min, który przekazuje nam:

"W erze cyfrowej obrazy i ruch przyjmują miliony form, które są fascynujące. Nie mogą one nigdy zastąpić tańca, ponieważ obrazy nie oddychają. Taniec jest celebracją życia. Wyłącz telewizor, wyłącz komputer i przyjdź zatańczyć. Chwytaj te cenne i ulotne chwile".

.