A A A

 

Kwiaty PolskieW obchody Roku Juliana Tuwima włączyła się także Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna organizując 23 kwietnia spotkanie poetyckie. Aktorzy scen łódzkich -Teresa Makarska i Dymitr Hołówko oraz animator kultury Włodzimierz Galicki zaprezentowali scenariusz oparty na poemacie "Kwiaty polskie".

Zanim oddano głos aktorom dyrektor biblioteki pani Dorota Abramczyk przybliżyła zebranym sylwetkę poety, a także motywy powstania „Kwiatów polskich”.

Julian Tuwim (ur. 1894 w Łodzi, zm. 1953 w Zakopanem) – polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, był jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Chroniąc się przed niechybną śmiercią, poeta opuścił Polskę w kwietniu 1939 roku, pojechał najpierw do Paryża, potem do Portugalii, Brazylii, aż wreszcie osiadł w Stanach Zjednoczonych. Ogromna tęsknota za ojczyzną była powodem rozpoczęcia pracy nad poematem dygresyjnym "Kwiaty Polskie".  Najważniejsze dzieło życia zaczął pisać w Brazylii w listopadzie 1940, kontynuował nad nim pracę w Stanach Zjednoczonych (1941-1944), a także po powrocie do kraju (1946). Utwór powstawał do ostatnich dni pisarza i nie został ukończony. Tuwim w „Kwiatach polskich” pisze o kraju, do którego bardzo tęsknił, o miejscach swojego dzieciństwa i młodości.Wtorkowe spotkanie z poezją Juliana Tuwima było ucztą dla kochających poezję. Doskonale skonstruowany scenariusz, na który składały się fragmenty poematu, pokazał wszystkie walory poezji mistrza - bogactwo języka, liryzm i humor.  Artyści po mistrzowsku wydobyli z tych strof całe piękno, wszystkie niuanse, koloryt i woń kwiatów, chłód mgieł, ale także smak kaszanki i kapusty ze skwarkami.

„Poezjo! Lampo czarnoksięska i lampo laboratoryjna!

Misterna wraz i misteryjna jak ceremoniał nabożeństwa”

źródło: www.bibliotekazgierz.pl 

 

.