A A A

 

„Towarzysze, czas wstawać” to tytuł koncertu wpisanego w cykl imprez organizowanych w Zgierzu z okazji Dnia Kobiet. Wszystkie zgierzanki, które uczestniczyły w koncercie 5 marca obdarowane zostały tulipanami ufundowanymi przez Posła do Parlamentu Europejskiego – panią Joannę Skrzydlewską.

Lech Dyblik
Gwiazdą wieczoru był Lech Dyblik. Muzyka jest pasją tego charakterystycznego aktora, znanego choćby z filmów Wojciecha Smarzowskiego. Uwielbia śpiewać po rosyjsku, jest wielbicielem odeskiej muzyki bandyckiej i ze swoimi „bandyckimi piosenkami" odwiedza zakłady karne w różnych miejscach Polski. Aktorem został, jak mówi, chyba z lenistwa. Chciał zostać reżyserem. W  szkole średniej prowadził teatr. Wszystko mu się udawało. Ale żeby iść na reżyserię, trzeba było mieć skończone studia i jako cwaniaczek wykalkulował sobie, że skończy najpierw studia aktorskie. Skończył i okazało się, że do egzaminu na reżyserię trzeba strasznie dużo lektur przeczytać, a jemu się nie chciało. No to został aktorem. Planów z tym wielkich nie wiązał, ale nie żałuje. Nawet mu się to w międzyczasie spodobało. Gra głównie epizody - znaczące, zapadające w pamięć, ale jednak epizody.

 

Fotorelacja ze spotkania na stronie Biblioteki

 

To nie jego wybór, ale i tak jest Bogu wdzięczny za to, co robi. Ma ciekawe życie. Lubi swoją pracę i jest w stanie utrzymać za nią rodzinę. Może jeszcze będzie grał większe role. Jeśli nie, trudno. Świat nie kończy się na aktorstwie – mówi. Często nie ogląda filmów, w których występuje. Nie musi oglądać, bo wie, jak zagrał, czy była w tym prawda, czy zrobił z rolą to, co chciał. Taki rachunek sumienia mu wystarcza. „Rzadko oglądam to, co zagrałem. Kiedyś uświadomiłem sobie, że za bardzo lubiłem oglądać siebie w telewizji” – wyznaje. To, czego mu brakuje w jego szczęśliwym życiu, to rozmowy. W domu bardzo pracuje nad tym, by dużo rozmawiać z żoną i córkami. Idzie mu coraz lepiej.  Ale też swoich spotkań z publicznością nie traktuje jako występ, tylko jako okazję do rozmowy. 

Aktora można czasem usłyszeć na żywo w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej. „Gdy mam wolny wieczór i żona nie ma nic przeciwko temu, to biorę gitarę i jadę pod Dom Buta. Do godziny 22.00 stoi tam mim, a po nim pojawiam się ja”.

Wczoraj Lech Dyblik pojawił się w Zgierskiej Bibliotece, by spotkać się z mieszkańcami Zgierza, a mieszkańcy Zgierza przyszli do Biblioteki, by spotkać się z Lechem Dyblikiem. Przeuroczy, sympatyczny, utalentowany, bezpośredni, wspaniały – to najczęstsze słowa które padały po koncercie. Pan Lech oczarował zgierską publiczność i obiecał, ze jeszcze do Zgierza powróci…

źródło: Dorota Abramczyk, MPBP w Zgierzu, www.bibliotekazgierz.pl 

 

 

.